Kraj

Pogrzeby ofiar katastrofy w Smoleńsku

W Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety. Msza święta została odprawiona na nabrzeżu, przy którym cumuje historyczny okręt ORP “Błyskawica”.

Wcześniej, trumna z ciałem admirała Karwety wystawiona została w dowództwie Marynarki Wojennej, gdzie marynarze oddawali mu hołd. Uroczystości pożegnalne zakończyły się salutem armatnim z “Błyskawicy”. Nad okrętem przeleciał również klucz śmigłowców – w ten sposób morscy lotnicy oddali hołd swemu dowódcy.

Admirał Karweta miał 52 lata, od listopada 2007 roku dowodził Marynarką Wojenną. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Baninie – na prośbę bez udziału mediów.

W Gdańsku odbył się pogrzeb posła Platformy Obywatelskiej Arkadiusza Rybickiego. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Tadeusz Gocłowski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Na uroczystościach pogrzebowych był obecny premier Donald Tusk. “Byłeś wybitnym człowiekiem, takich ludzi w zasadzie się nie spotyka” – mówił premier. Donald Tusk podkreślił, że takich ludzi jak Arkadiusz Rybicki brakuje w polityce – powściągliwych, lekko sceptycznych, którzy ukochali wolność.

“Chcę ci też powiedzieć Aramie z imieniu twoich przyjaciół, że byłeś naprawdę dobrym piłkarzem” – dodał premier:

Arkadiusza Rybickiego wspominał też wiceprezydent Sopotu. Paweł Orłowski nazwał zmarłego “prawym obrońcą na boisku i w życiu”.

Podczas mszy świętej przekazano rodzinie zmarłego pośmiertnie przyznane odznaczenia: Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski oraz medal Zasłużony kulturze Gloria Artis, najwyższe odznaczenie nadawane przez resort kultury.

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Wrocławia towarzyszyli w ostatniej drodze posłance Prawa i Sprawiedliwości Aleksandrze Natalli- Świat.

W uroczystościach wzięli również udział między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński , minister kultury Bogdan Zdrojewski i przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.

Mszę świętą celebrował metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski

W czasie uroczystości pogrzebowych rodzina odebrała przyznany pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Aleksandrę Natalli-Świat pochowano na cmentarzu przy ulicy Bardzkiej.

W Krakowie pochowano Ewę Bąkowską – działaczkę Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Ewa Bąkowska była wnuczką generała Mieczysława Smorawińskiego, zamordowanego 70 lat temu w Katyniu. Przez lata pracowała w Bibliotece Jagiellońskiej. Propagowała też ruch harcerski i pomagała ubogim.

Na Cmentarz Salwatorski przybyli nie tylko rodzina i przyjaciele, ale także przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, pracownicy biblioteki i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas mszy świętej, odprawionej w kaplicy cmentarnej, kazanie wygłosił ojciec Henryk Cisowski, kapucyn z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, w którym Ewa Bąkowska społecznie pracowała…

Ewa Bąkowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb adwokata Stanisława Mikkego, redaktora naczelnego miesięcznika”Palestra”.

Stanisław Mikke był także autorem wielu książek między inni “Śpij mężny…..w Katyniu, Charkowie i Miednoje”, wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, konsultantem filmów Krzysztofa Kieślowskiego “Krótki film o zabijaniu” oraz “Bez końca”.

Pośmiertnie Stanisław Mikke odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą.

Dziś zostaną także pochowani kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button