Pokazy filmów niezapomnianych – rusza Festiwal Filmów Kultowych

Impreza filmowa, ale start muzyczny. Nie tylko na ekranie powieje grozą, bo projekcję przedwojennego filmu niemego dopełni muzyka Leszka Możdzera. Festiwal Filmów Kultowych startuje już po raz czternasty – dla miłośników kina, ta majowa impreza jest obowiązkowa.
Festiwalowy Repertuar to wynik burzliwych dyskusji i efekt wielu godzin spędzonych przed ekranem. Głos publiczności nie jest bez znaczenia, bo dla każdego kino kultowe ma inną definicję. – Wydaje nam się, że coraz większy rozgłos towarzyszy temu festiwalowi, więcej się o nim pisze, mówi. Coraz częściej odzywają się widzowie. Mamy poczucie, że ten festiwal stał się ważny – mówi Patryk Tomiczek, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Kultowych.
W tym roku w ciągu trzech tygodni przewinie się tu ponad 100 filmów. Tegoroczny debiut festiwalowy to kino objazdowe. Mieszkańcy Katowic mogą zaproponować miejsca, gdzie ma się pojawić filmowy ekran, a także wybrać produkcję, którą obejrzą z sąsiadami. – Jeżeli widzowie, mieszkańcy Katowic, nie mają czasu ani pieniędzy, aby pojawić się na projekcjach festiwalowych, to przyjedziemy do nich i zagramy dla nich film, na ich podwórku, dzielnicy – zapowiada Tomasz Szabelski, dyrektor Festiwalu Filmów Kultowych.
Katowicki festiwal to nie konkurs premier, a pokazy filmów niezapomnianych i docenionych. I jak przyznają widzowie, udział w jednej edycji pobudza apetyt na kolejne. – To są najczęściej te filmy, które znam, o których słyszałam, ale nie było czasu ich zobaczyć. Jest to doskonała okazja, żeby te filmy zobaczyć – stwierdza Magdalena Michulec, uczestniczka festiwalu.
Do zobaczenia są klasyka kina i postrzelone komedie. Oprócz tego warsztaty dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił za kamerą. – Kultowy. Ta kultowość nie wychodzi z samego filmu, tylko ode mnie, to jest jedna wielka tajemnica. Kultowy, bo dla mnie jest kultowy – mówi Agnieszka Nieradzka, filmoznawca. Ale kultowy ma być nie tylko dla mieszkańców Śląska. Organizatorzy festiwalu planują, żeby status regionalny zamienił za ogólnopolski.