RegionWiadomość dnia

Policja w lesie. Wspólne patrole ze Strażą Leśną ukrócą kradzieże drewna? [ZDJĘCIA]

Policja patrolująca las? Tak będzie w województwie śląskim, a przynajmniej tam – gdzie lasów pod dostatkiem. Wspólne patrole policji i Straży Leśnej mają ukrócić m.in. proceder kradzieży drewna.

 

Policjanci z komisariatu policji w Kuźni Raciborskiej oraz funkcjonariusze Straży Leśnej już od kilku lat wspólnie patrolują teren podlegający nadleśnictwu w Rudach Raciborskich. Mundurowi sprawdzają, czy nie dochodzi do przestępstw lub innych naruszeń prawa na terenie lasów. Do tego celu wykorzystują terenowe pojazdy strażników leśnych, znakomicie sprawdzające się na leśnych szlakach.

Wspólne patrole policji i Straży Leśnej mają ukrócić m.in. proceder kradzieży drewna (fot.policja)

W chronieniu lasów funkcjonariuszom pomagają również nowinki techniczne, takie jak monitoring, fotopułapki, czy nawigacja satelitarna. Nowoczesne technologie to nie wszystko. Wykorzystywana jest również szeroka wiedza leśników – to oni znają doskonale topografię terenu, miejsca, w których powstają np. nielegalne wysypiska śmieci. Wiedzą też, gdzie może dochodzić do nielegalnej wycinki lasu, oraz jakimi szlakami poruszają się właściciele quadów i motocykli.

Podczas wspólnych patroli policjanci i strażnicy leśni reagują też na najczęściej popełniane wykroczenia popełniane przez właścicieli psów, którzy podczas spaceru w lesie spuszczają zwierzęta ze smyczy. Łączone patrole sprawdzają również osoby wywożące drewno z lasu, kontrolując wymagane dokumenty i zezwolenia. Na naradach, które odbywają się w Komisariacie Policji w Kuźni Raciborskiej policja oraz leśnicy opracowują wspólną strategię w celu zapobiegania nie tylko przestępstwom i wykroczeniom, ale też chorobom zwierząt.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wspólne patrole policji i Straży Leśnej mają ukrócić m.in. proceder kradzieży drewna (fot.policja)

Cyklicznie odbywają się również szkolenia, podczas których wymieniana jest wiedza i doświadczenie funkcjonariuszy obu instytucji. Wspólne patrole terenów leśnych w dni wolne od pracy i o niestandardowych godzinach, będą powtarzane, gdyż właśnie w tym czasie najczęściej dochodzi do uciążliwych wykroczeń, takich jak nielegalny wjazd do lasu na quadach i motocyklach. Mundurowi prowadzą także cykliczne kontrole terenów leśnych w ramach akcji ,,Choinka”.

Zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń kto, nie będąc do tego uprawnionym albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny. To jeden z wielu przepisów prawa mówiących o tym, jaka kara grozi za niestosowanie się do przepisów. Pozostałe wykroczenia dotyczące szkodnictwa leśnego wymienione są w Rozdziale XIX Kodeksu Wykroczeń.

Zatrzymani amatorzy łamania zakazów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 złotych, a w przypadku kilku wykroczeń – do 1000 złotych, który mogą wystawić policjanci i strażnicy leśni. Gdy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet 5000 zł.
(WZ/policja)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button