KrajRegionWiadomość dnia

Polska branża fintech: jest się czym chwalić?

Branża fintech w Polsce dynamicznie się rozwija. Według Mapy Polskiego Fintechu 2019 obecnie na krajowym rynku funkcjonuje ok. 200 podmiotów, które specjalizują się w usprawnianiu operacji finansowych za pomocą wykorzystania innowacyjnych rozwiązań. A wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba ta znacząco się zwiększy. Czy zastosowanie nowoczesnych technologii w dziedzinie finansów to obszar, który ma w naszym kraju duże szanse rozwojowe? Jak aktualnie prezentuje się kondycja polskiej branży fintech?

 

Rosnący popyt na rozwiązania z branży fintech

W nowe projekty fintech szczególnie chętnie inwestują polskie banki, które nierzadko decydują się na współpracę ze startupami. Zdarza się jednak, że stanowią konkurencję dla małych firm, które próbują rozwinąć skrzydła w branży fintech. Przykład działań stanowić może m.in. inwestycja jednego z banków w PayPo, czyli usługę odroczonych płatności za zakupy online.

Jak się jednak okazuje, rozwiązania z zakresu innowacji finansowych nie są w Polsce żadną nowością i mamy z nimi do czynienia niemal od kilkunastu lat, choć może nie w tak spektakularnym wymiarze. Z pewnością do ich rozwoju przyczynia się fakt, że Polacy chętnie korzystają z nowoczesnej bankowości, w tym przede wszystkim z bankowości online. Często dokonują także transakcji bezgotówkowych, nie tylko przy użyciu karty debetowej, ale i np. smartfona. Co istotne, aż 61% posiadaczy telefonu komórkowego w Polsce używa bankowej aplikacji mobilnej, co jest najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej (raport Pwc).

Wszystko to sprawia, że szacunki ekspertów z branży finansowej wydają się być jednoznaczne: polska branża fintech ma ogromny potencjał rozwoju. Co więcej, nie odstajemy znacznie w tym aspekcie od państw Europy Zachodniej. Niekwestionowanym liderem w branży fintech jest Wielka Brytania, zaraz za nią znajdują się Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania i Polska.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Rozwój polskiej branży fintech – sektor bankowości

Zgodnie z szacunkami PwC nawet 23-33% rynku usług finansowych na świecie może zostać przejęta przez fintech-y. Podobny trend zaobserwować można także w Polsce, choć w naszym kraju fintech-ami są głównie banki. Z tego względu coraz więcej mówi się o tym, że Polska staje się liderem nowoczesnej bankowości. Co więcej, przewiduje się, że w odróżnieniu od świata, w Polsce nastąpi bliska współpraca banków z fintechami. Już teraz znajdujemy się w ścisłej czołówce państw wykorzystujących płatności zbliżeniowe. W 2015 roku z tej formy płatności korzystało aż 55% Polaków. O tym, że szybko przyswajamy nowe technologie związane z branżą finansową, świadczy także popularność płatności BLIK – aktywowało ją ponad 2 mln. osób w Polsce. Otwartość na nowe technologie odzwierciedla jednocześnie fakt, że osoby młode, do 35 roku życia najczęściej starają się o kredyt gotówkowy za pośrednictwem Internetu.

Ponadto, badania PwC potwierdzają, że aż dla 31% respondentów nowoczesność systemu transakcyjnego i aplikacji mobilnej to jeden z powodów wyboru nowego banku. Dla respondentów problemu nie stanowi także zastąpienie kontaktu bezpośredniego z doradcą bankowym rozwiązaniem technologicznym. Nie ulega zatem wątpliwości, że rozwój fintechów to duża szansa dla sektora usług finansowych. Co mogą dzięki niemu zyskać? Takie inwestycje bez wątpienia przełożą się m.in. na redukcję kosztów i większe możliwości utrzymania klientów.

Problemy dotyczące rozwoju branży fintech

Mimo, że branża fintech w Polsce stale się rozwija, to napotyka na swojej drodze także przeszkody. W znacznej części wynika to z faktu, że inne sektory krajowej gospodarki nie rozwijają się w tak dobrym tempie. Duże ograniczenia wynikają z procedur prawnych. Pozyskanie potrzebnych zezwoleń i licencji często jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. Dlaczego? Branży fintech stawiane są liczne wymagania prawne, jest to uwarunkowane faktem, że operuje ona realnym kapitałem swoich użytkowników, bazuje zatem na wykwalifikowanym zespole i technologicznych rozwiązaniach. Już na pierwszy rzut oka, można dostrzec, że projekty tego rodzaju wymagają ogromnych nakładów. Ryzyko zatem wzrasta.

Fintechy w Polsce radzą sobie bardzo dobrze i w wielu aspektach nie odstają od zagranicznej konkurencji, często zyskują także uznanie na arenie międzynarodowej. Nadal jednak trudno o wykreowanie rozwiązań o zasięgu wykraczającym poza granice naszego kraju. W dużej mierze wynika to z faktu, że polskie projekty skupiają się głównie na szczeblu lokalnym. Być może przyszłość nieco odmieni ten trend.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button