KrajRegion

Polska jeszcze bardziej cyfrowa. Co to oznacza?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Co to oznacza? By zapewnić lepszą efektywność realizacji programów, wprowadzono podstawę prawną do ich realizacji w drodze elektronicznej w szerszym niż dotychczas zakresie.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

To kolejny krok na drodze rozwoju cyfryzacji usług publicznych. Ze statystyk wynika, że Polacy chętnie korzystają z elektronicznej drogi ubiegania się o świadczenia. Przykładowo w 2020 r. rodzice i opiekunowie złożyli 3,2 mln wniosków o świadczenie „Dobry Start” – aż 2,3 mln z nich stanowiły wnioski złożone online. To oznacza, że ponad 70 proc. wnioskodawców wybrało właśnie drogę elektroniczną.

Jakie zmiany zaproponowano?

  • Rada Ministrów będzie mogła określić w rozporządzeniu dotyczącym szczegółowych warunków realizacji programu, że:
    • składanie wniosku i załączników do wniosku o przyznanie świadczeń, a także wnoszenie innych pism w sprawie świadczeń,
    • doręczanie decyzji, informacji, postanowień, zawiadomień, wezwań, zaświadczeń, i innych pism w sprawie świadczeń

– odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej, za pomocą systemów teleinformatycznych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
  • Decyzje, informacje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, zaświadczenia i inne pisma opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym,  kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu realizującego świadczenia albo zamieszcza się w nich imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby upoważnionej do ich wydania.
  • W przypadku, gdy Rada Ministrów przyjmie takie rozwiązanie, organ realizujący świadczenia przyznane na podstawie programu będzie musiał zapewnić – w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej – dostęp do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i odbiór korespondencji od organu.
  • Organ realizujący świadczenia przyznane na podstawie programu będzie musiał także zapewnić pomoc przy wnoszeniu i odbiorze tych dokumentów.

Takie rozwiązania zapewnią, że żadna osoba uprawniona do świadczeń przysługujących na podstawie programu nie zostanie pozbawiona możliwości wnioskowania o ich przyznanie.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polacy masowo rezygnują ze szczepień AstraZeneką. Będzie przyspieszona rejestracja kolejnych grup wiekowych

Radni jednak się zgodzili. 8 tysięcy ton toksycznych odpadów zniknie z Mysłowic!

Lockdown w Polsce do 9 kwietnia. Policjanci rozpoczęli wzmożone kontrole

 

źr. MRiPS

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button