Eurostat przyniósł nam dobre informacje o sytuacji na rynku pracy w Polsce. Wynika z nich, że w maju br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 proc. To znacznie poniżej unijnej średniej wynoszącej 6,7 proc. Lepiej wypadły tylko Czechy z wynikiem 2,4 proc. – To bardzo dobre informacje, które pokazują, że nasze działania chroniące przedsiębiorców i pracowników są skuteczne – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Z opublikowanych na początku lipca danych Eurostatu wynika, że w maju br. stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc. Miesiąc wcześniej było to 6,6 proc. Liczba bezrobotnych wzrosła z kolei o 253 tys. – do 14,37 mln osób.
Jak na tym tle wypada Polska?
– Mimo czarnych scenariuszy wieszczonych przez środowiska i osoby nieprzychylne naszym działaniom na rzecz polskiej gospodarki, przedsiębiorców i pracowników, twarde dane pokazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest jedna z najlepszych w Europie – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – To bardzo dobra wiadomość.
Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju br. 3 proc. To minimalnie więcej niż miesiąc wcześniej – w kwietniu br. wyniosła 2,9 proc., ale wciąż znacznie poniżej unijnej średniej.
Polska w ścisłej czołówce krajów z najniższym bezrobociem
Co więcej, Polska znalazła się na drugim miejscu wśród krajów UE z najniższym bezrobociem. Lepiej wypadły tylko Czechy z wynikiem 2,4 proc., a podium zamyka Holandia – 3,6 proc. Na czwarty miejscu znalazły się Niemcy ze stopą bezrobocia na poziomie 3,9 proc. Ostatnie miejsce przypadło Hiszpanii – tam bezrobocie sięgnęło w maju br. 14,5 proc.
– Jeszcze kilka lat temu, w 2013 r., za rządów naszych poprzedników, bezrobocie w Polsce wynosiło według metodologii Eurostatu ponad 10 proc. Dzisiaj, w dobie niespotykanego od lat kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, wynosi 3 proc. To pokazuje z jednej strony skuteczność naszych tarcz chroniących przedsiębiorców i pracowników w czasie epidemii, ale i długofalowych działań rządu Zjednoczonej Prawicy na rzecz walki z bezrobociem – wskazuje minister Marlena Maląg.
źr. MRPiPS