Polski Ład zbiera komentarze: “To brzmi jak anarchia”. Część samorządowców nie zostawia na programie rządu suchej nitki
Nie milkną komentarze po prezentacji Polskiego Ładu, czyli nowego programu Zjednoczonej Prawicy, który zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, gruntowny remont służby zdrowia czy szereg profitów dla przyszłych rodziców. O ile wielu Polakom założenia programowe Polskiego Ładu mogą się podobać, tak politycy opozycji zadają jedno pytanie. Kto za to wszystko zapłaci?
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Fundamentem finansowania Polskiego Ładu mają być środki z Krajowego Funduszu Odbudowy, a mowa tu o niebagatelnej kwocie blisko 770 mld złotych, które Polska na przestrzeni lat otrzyma z Unii Europejskiej. Samorządowcy w programie widzą dużą szansę rozwoju dla wielu gmin.
– Będziemy musieli też spojrzeć na to zdroworozsądkowo, ponieważ rozdawnictwo pieniędzy na dziko w sposób nieprzemyślany, może przynieść opłakane skutki, szczególnie gdy nie ma nad tym kontroli – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Jak zaznaczają politycy obozu rządzącego Polski Ład ma przede wszystkim wyrównać szanse i zrównoważyć rozwój tak, by każdy region naszego kraju mógł na tym skorzystać.
– Nie jest to żadna wyrwana z kontekstu propozycja, tylko jest to całościowe ogarnięcie wielu tematów, wskazanie kierunków. Cały ten program musi zostać obudowany w tej chwili przygotowanymi ustawami, konkretnymi zapisami w ustawach, tych ustaw będzie szereg – mówi Marek Wesoły, poseł na Sejm RP z PiS.
Wiele propozycji jest kierowanych do młodych ludzi, których rząd chce namówić do zakładania rodzin i rezygnacji z ewentualnej emigracji. Rząd m.in. chce pomóc młodym ludziom w zaciąganiu kredytów hipotecznych na własne mieszkania i domy. Chodzi tu m.in. o gwarancje bankowe, wkład własny, a nawet pomoc w spłacie wziętych zobowiązań. W programie pojawiły się również zapisy dotyczące budowy domów bez pozwoleń.
– Na pierwszy rzut oka, brzmi to trochę jak anarchia, że domy bez pozwoleń, bo nie wyobrażamy sobie chyba, że każdy w każdym miejscu , gdzie tylko będzie chciał postawi sobie dom o wielkości maksimum 70 m kwadratowych – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Jak podkreślają wszyscy diabeł tkwi w szczegółach, czyli odpowiednich ustawach, ale tych na razie nie ma. Z prostych wyliczeń wynika, że po podwyższeniu kwoty wolnej od podatku aż 65% emerytur nie będzie opodatkowanych. Do tego dochodzi również brak podatków przy najniższych płacach. Efekt? Zdecydowanie mniejsze wpływy do budżetów samorządów.
– Teraz powstaje pytanie W jaki sposób zostanie wyrównana ta różnica, jeśli chodzi o stronę dochodową, miast, samorządów, województw, jeśli tak nagle z dnia na dzień zabraknie tych środków i będą one znacząco niższe – mówi dr Bartłomiej Gabryś, ekonomista.
I jak na razie nie ma mowy o tym by samorządy otrzymywały w ramach rekompensaty np. część podatku VAT. Na pewno cieszyć może fakt, że jednym z pomysłów jest postawienie na nogi polskiej służby zdrowia, której słabość mocno ujawniła pandemia COVID-19. Na ten cel ma zostać przeznaczone blisko 200 mld złotych. Dzięki temu szpitale mają przejść gruntowną modernizację, a dostęp do specjalistów ma być dużo łatwiejszy niż teraz.
– To jedyny taki program, który jest czytelny taki i dostępny, bo inne partie to się tak prześcigają i nic nie pokazują żadnych swoich programów – mówi Teresa, mieszkanka Katowic.
– Trochę wierzę w tych ludzi, więc myślę, że tak. Może nie na 100%, ale uda im się. W każdym razie trzymam a nich kciuki, bo to dla nas wszystkich byłoby najlepsze – mówi Bożena, mieszkanka Katowic.
– Ja to czarno widzę, widzę to na dłuższą metę, że za chwilkę będziemy jak w Wenezueli jeździć z taczkami pieniążków, ładnie będziemy pchać przed sobą żeby iść kupić chleb – mówi Łukasz, mieszkaniec Siemianowic Śląskich.
Polski Ład zakłada również wsparcie artystów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej czy zwiększenie liczby godzin lekcyjnych o historii Polski. Wiśnią na torcie programu ma być odbudowa zniszczonego podczas II wojny światowej Pałacu Saskiego w Warszawie. Polski Ład to jak na razie plan, a kiedy dojdzie do jego realizacji dokładnie nie wiadomo.
autor: Bartosz Bednarczuk
Samolot wylądował na autostradzie A1! Awionetka lądowała w Częstochowie [ZDJĘCIA]
Zniszczenia jak po wojnie albo tajfunie! TAK wyglądają śląskie gminy po burzach i zalaniu! [WIDEO]