Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe
Donald Tusk i Angela Merkel będą rozmawiali między innymi o przygotowaniach do polskiego przewodniczenia w Unii Europejskiej, o pracach nad stworzeniem trwałego mechanizmu antykryzysowego dla zadłużonych krajów strefy euro oraz o negocjacjach w sprawie unijnego budżetu. Ten ostatni temat ma związek z grudniowym szczytem Unii Europejskiej.
Premier powiedział, że rozmowa z Angelą Merkel przed przed tym szczytem jest bardzo ważna, ponieważ – jak się wyraził – idziemy na bardzo poważne gry i boje w Radzie Europejskiej. Premier podkreślił, że Polska będzie zabiegać o kluczowe interesy zarówno dla naszego kraju w Unii, jak i całej Wspólnoty. “Konsultacje mają ważne znaczenie, chcielibyśmy, żeby Niemcy bardziej jednoznacznie niż do tej pory stały po stronie interesów europejskich, a więc instytucji europejskich, dużego budżetu europejskiego” – zaznaczył.
Premier dodał, że jest też cała agenda wspólnych, polsko-niemieckich spraw, głównie dotyczących regionów przygranicznych. Ponadto premier Tusk i kanclerz Merkel będą rozmawiać o planach obchodów 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.
Obok szefów rządów udział w konsultacjach zapowiedzieli przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości, kultury i oświaty. W zdecydowanej większości resorty te będą reprezentowane na szczeblu ministrów. Zaplanowano również spotkanie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefa Urzędu Kanclerskiego. Pierwotnie międzyrządowe konsultacje miały się odbyć w czerwcu. Przełożono je jednak ze względu na powódź w Polsce. Poprzednio przedstawiciele rządów Polski i Niemiec konsultowali się w Warszawie w grudniu 2008 roku.