Świat

Pomnik Solidarności koło Reichstagu

Niewielki monument to fragment muru, przywieziony z kolebki Solidarności – Stoczni Gdańskiej. Napis w języku niemieckim i polskim, wyryty na tablicy z mosiądzu, głosi: “Dla upamiętnienia walki Solidarności o wolność i demokrację oraz wkładu Polski w ponowne zjednoczenie Niemiec i polityczną jedność Europy”.

Z pomysłem upamiętnienia Solidarności przy siedzibie Bundestagu w Berlinie wystąpił prezydent Polski Lech Kaczyński podczas swojej pierwszej wizyty w Niemczech w 2006 r.

Jak relacjonował Lammert na jednej z konferencji prasowych, prezydent miał spytać szefa Bundestagu, czy wyobraża sobie wmurowanie w fasadę Reichstagu tablicy podobnej do tej upamiętniającej otwarcie przez Węgry granicy z Austrią latem 1989 r., a poświęconej Solidarności.

Lammert spontanicznie odparł, że gotów byłby zaangażować się na rzecz realizacji tego pomysłu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W ciągu minionych trzech lat pojawiały się różne koncepcje na upamiętnienie Solidarności. Uznano, że powinno być to coś więcej niż tablica w ścianie budynku Reichstagu.

Jednym z pomysłów, o którym mówili polscy dyplomaci i media, była instalacja wewnątrz budynku Reichstagu, przedstawiająca kostki domina symbolizujące demokratyczne przemiany w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

W zeszłym roku zdecydowano się jednak na fragment ceglastego muru ze Stoczni Gdańskiej. Pomnik stanął w rogu obok jednego z wejść do gmachu Reichstagu, przeznaczonego dla polityków. Tuż obok znajduje się wspomniana tablica poświęcona Węgrom.

W geście wzajemności jesienią w Krzyżowej (woj. dolnośląskie) stanąć ma z kolei fragment muru berlińskiego; to właśnie w tym miejscu 20 lat temu, trzy dni po otwarciu muru dzielącego Berlin, odbyła się msza pojednania, z udziałem ówczesnych szefów rządów Polski i Niemiec: Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla.

Odsłonięcie pomnika Solidarności w Berlinie będzie głównym punktem wspólnego posiedzenia prezydiów Sejmu i Bundestagu.

Członkowie Prezydium Sejmu zostali także zaproszeni do udziału w niemieckich uroczystościach upamiętniających wydarzenia 17 czerwca 1953 roku, kiedy to w NRD doszło do stłumionych przez wojska radzieckie strajków, demonstracji i rozruchów.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button