Poprawia się sytuacja powodziowa w województwie

Bilans 10-dniowej walki z powodzią w województwie jak na razie zamyka się w prawie 9 tysięcy interwencjach i około 1800 ewakuowanych osobach.
Sytuacji powodziowa i prowadzone działania:
– powiat bielski i Bielsko–Biała
W powiecie bielskim działania prowadzone są w 3 gminach:
Gmina Czechowice–Dziedzice rejon ulic Waryńskiego, Ligockiej, Wierzbowa i Grabecznik oraz rejon Kopalni Silesia ul. Górnicza – działania polegają na monitorowaniu sytuacji powodziowej, transporcie mieszkańców, dowożeniu żywności do zalanych domostw, wypompowywaniu wody z zalanych obszarów i piwnic.
W miejscowości Zabrzeg: rej. ulicy Klimosza – działania polegają na odpompowywaniu wody z rozlewiska przy użyciu pompy wysokiej wydajności.
W gminach: Bestwina i Wilamowice – działania polegają na monitorowaniu sytuacji powodziowej, transport mieszkańców, dowożenie żywności do zalanych domostw, wypompowywanie wody z zalanych obszarów.
– Bytom
Zalane ulice Celna, Obwodnica Północna oraz ogródki działkowe. Rozlewisko przy ulicy Celnej zmniejszyło się z około 10 ha do 8 ha. Nadal trwa pompowanie: 3 pompy spółki wodnej oraz dwie pompy dużej wydajności z Niemiec.
– Częstochowa
Częstochowa: Pompowanie wody na ulicach: Mirowska, Srebrna, Drogowców, Kucelińska, ul. Srebrna.
Nadal występują zalania i podtopienia w dzielnicach Częstochowy: Zawodzie, Dąbie, Wyczerpy, Aniołów, Mirów.
Sytuacja w podtopionych dzielnicach jest stabilna, brak napływu wody opadowej.
– powiat częstochowski
Pompowania wody z rozlewisk i prywatnych posesji w miejscowościach: Łęg (gm. Kruszyna), Słowik (gm. Poczesna), Mstów.
Zalania i podtopienia występują ponadto w gminach: Poczesna, Kłomnice, Kruszyna, Koniecpol. Sytuacja w podtopionych gminach jest stabilna, brak napływu wody opadowej.
– powiat gliwicki i Gliwice
Opis sytuacji: Gmina – Gierałtowice miejscowość Przyszowice: trwa obrona wałów przeciwpowodziowych na rzece Kłodnicy ul. Makoszowska, granica pomiędzy powiatem gliwickim i zabrzańskim. Wypompowywanie wody z terenu zalanego w pobliżu wałów przeciwpowodziowych – w dalszym ciągu zaangażowane zestawy pompowe z Republiki Czeskiej i Rybnika.
– powiat pszczyński
Gmina Miedźna i Goczałkowice Zdrój: umacnianie i monitorowanie wałów przeciwpowodziowych, pompowanie rozlewisk.
W Goczałkowicach przepompowywanie wody ze stawu Rontok do rzeki Wisły. Niebezpieczeństwo zalania DK1 – zabezpieczanie jezdni wałami.
Miejscowość Pawłowice – prace nad przygotowaniem przepompowni kopalnianej do likwidacji rozlewiska.
Przygotowania do budowy rurociągu o średnicy 400mm ,którego zadaniem będzie odprowadzenie wody do rowów melioracyjnych oraz prace przygotowawcze do budowy linii zasilającej.
– powiat raciborski
W miejscowościach Siedliska i Turze w dalszym ciągu prowadzone są pompowania wody w przepompowniach . nadal pompy będące na wyposażeniu przepompowni, pomimo starań nie podjęły pracy . W dniu jutrzejszym będą prowadzone prace mające na celu uruchomienie pomp na przepompowniach.
W miejscowości Grzegorzowice wypompowywana jest woda z rozlewiska.
– powiat bieruńsko–lędziński i Tychy
Miasto Bieruń – w dalszym ciągu polegają na pompowaniu wody z zalewisk ,, Bijasowice„ (w sumie około 520 ha), na bieżąco pompowanie wody z zalanych budynków mieszkalnych, dostarczanie łodziami wody pitnej i żywności .W działaniach pompowania zaangażowany jest Zestaw Pompowy z Republiki Czeskiej HLUCIN.
Gmina Bojszowy – działania polegają na pompowaniu wody z dwóch rozlewisk (Jedlina, Dworzysko) powierzchnia około 75 ha i miejsc zalanych i budynków mieszkalnych na tym terenie. W działaniach zaangażowany jest Zestaw Pompowy z Republiki Czeskiej – OŁOMUNIEC.
Gmina Chełm Śląski – działania polegają na pompowaniu wody z rozlewiska ,,Chełm Mały” i częściowym pompowaniu z budynków , dostarczanie łodziami wody pitnej i żywności .
Miasto Lędziny – działania polegają na pompowaniu wody z dwóch rozlewisk ,,Goławiecki,, i ,,Szynwalda,, Zalane jest około 12 posesji.
Gmina Imielin – działania polegały na pompowaniu wody z rozlewiska oraz pompowaniu wody z podtopionych posesji.
– Zabrze
W miejscowości Zabrze–Makoszowy nadal zamknięty był most dla ruchu pieszego i kołowego. Odbywało się wypompowywanie wody z zalanej drogi dojazdowej do chronionych obwałowań.
– powiat żywiecki
W miejscowościach Jeleśnia, Żywiec, Cisiec, Sporysz trwało wypompowanie wody z zalanych piwnic i studni.