Kraj

Portal dla pątników

Witryna zanotowała już 120 tys. odsłon – poinformował w środę rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Portal – jak wyjaśnił ks. Kloch – zawiera podstawowe informacje na temat 31 pielgrzymek; opisane są czas i miejsce punktów zapisywania się pątników, trasy oraz program wędrówki na Jasną Górę.

– “Dzięki witrynie pielgrzymi mogą poznać się przed wyruszeniem, ale też będą mogli utrzymywać kontakty przez cały rok. W czasie pielgrzymki mogą wysyłać MMS-y, by po zakończeniu wędrówki uzupełniać galerie fotografiami i wrażeniami z trasy. To będzie punkt kontaktowy, tablica ogłoszeń, miejsce dla newsów i multimediów dla pielgrzymów” – podkreślają twórcy portalu.

Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej z Polkomtela Dariusz Matuszak powiedział, że technika ma sens wówczas, kiedy służy człowiekowi.

– “Dlatego Plus wspiera nowoczesnymi technologiami także pielgrzymów w drodze na Jasną Górę” – podkreślił.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dodał, że wspólnie z “Opoką” dokonali dokładnej analizy, czego pątnicy potrzebują podczas pielgrzymki.

– “Stworzyliśmy ten społecznościowy portal w przestrzeni wirtualnej, by doprowadzić do realnych spotkań i kontaktów, by umożliwić po pielgrzymce danie świadectwa o przemianie na lepsze w czasie wędrówki na Jasną Górę” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Krzysztof Piądłowski odpowiedzialny ze strony “Opoki” za kontakty z pielgrzymami, zwrócił uwagę na szereg nowości w stosunku do roku ubiegłego.

– “Z portalu będzie można dowiedzieć się szeregu ciekawostek, np. jaki procent drogi przebyła już dana grupa i ile już godzin wędruje. Teraz już nie tylko ze specjalnych komórek, ale każdy pielgrzym będzie mógł wysłać na określony numer MMS-a do galerii wraz z tekstem komentarza” – zaznaczył.

Wirtualna Mapa Pielgrzymek została uruchomiona w ubiegłym roku dla dwudziestu pielgrzymek. W tym roku w portalu społecznościowym e-Pielgrzymka.pl jest już ich trzydzieści jeden.

Plus i “Opoka” planują wspólnie, że w 2009 roku zostaną objęte wszystkie większe grupy pielgrzymkowe, a jest ich w sumie czterdzieści.

Jak poinformowali twórcy portalu, w tym roku do projektu dołączyły m.in. pielgrzymki: bielsko-żywiecka, gdańska, olkuska, legnicka, pelplińska, zamojska i dwie warszawskie – niepełnosprawnych oraz pielgrzymka na rolkach. W sumie we wszystkich grupach objętych portalem e-Pielgrzymka.pl wędrować będzie ponad 65 tys. pątników.

Uczestniczący w konferencji przewodnik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej ks. Bogdan Bartołd powiedział, że dobrze się stało, iż portal społecznościowy e-Pielgrzymka.pl włącza się w duchowe pielgrzymowanie. Jak dodał, jest wiele osób, które chciałyby wziąć udział fizycznie w trudach pielgrzymki, ale z różnych powodów nie może.

Ks. Bartołd poinformował, że w akademickiej pielgrzymce weźmie udział ok. 5 tys. pątników.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button