Potraficie ułożyć kostkę Rubika w 5 sekund …za plecami? A oni tak! Speedcubing 2014 w Gliwicach! [ZDJĘCIA]

– Chodzi o to, by ułożyć pierwszą ściankę, kolorów tak, żeby kolory na zewnętrznych ścianach też się zgadzały – tłumaczy Paulina Szpilowska, sędzia zawodów. Później powinno już być łatwiej. Powinno, bo układanie kostki Rubika do najprostszych zadań nie należy. Chyba, że zajmują się tym profesjonaliści. – Jeżeli ktoś się nauczy, to potrafi układać. Później to jest kwestia tego, żeby układać coraz szybciej – mówi Paulina Szpilowska, sędzia zawodów. Najlepszym zajmuje to zaledwie kilkanaście sekund.
Tak zręczne palce trzeba oczywiście długo trenować. Do tego przyda się wiedza matematyczna, bo każda do ułożenia kostka to inny algorytm. – Mierzymy się dziś w konkurencjach od 2×2 zwykłych kostek sześciennych do 7×7. Pyraminx, Megaminx i 3×3 bez patrzenia, 3×3 jedną ręką, to są podstawowe konkurencje – mówi Radosław Ciuk, organizator zawodów.
Choć nazwy brzmią obco, to w rezultacie chodzi o to, by jak najszybciej dopasować do siebie kolory ścianek. Mistrzowie mogą to robić nawet z zamkniętymi oczami. – Nie ma tak, że sam to wszystko wymyślam. Tylko jest nauczona technika z Internetu, trochę sam dodałem od siebie i jakoś tak wyszło, że jestem dobry – mówi Marcin Zalewski, mistrz Polski w układaniu kostki Rubika na czas. Wystarczy jednak jeden zły ruch i i ten misternie ułożony plan taktyczny może nie wypalić.
Amatorom w układaniu tego kolorowego sześcianu pośpiech odradzamy. Syn Marzeny Paryż chciał, by kostka Rubika była ich rodzinna pasją. Niestety rodzicom trudno nadążyć nad zwinnością dzieci. – Jest ciężko ją rozłożyć, gdy rozkładam ją dla syna. Także złożyć jest ciężko, to nie podejmuję się tego wyzwania – mówi Marzena Paryż, jej syn startuje w zawodach.
Dlatego każdemu w pierwszych treningach przydają się rady profesjonalisty. – Na początku uczymy się podstaw, poprzez które przechodzimy. Od razu robi się pierwszą i drugą warstwę i w kilku ruchach kończy się ostatnią warstwę – uczy Kamil Gładysz, uczestnik zawodów. Arcytrudne na pierwszy rzut oka zadanie, nie jest jednak niewykonalne.