Region

Powstała procedura wsparcia i pomocy psychologicznej w katastrofach

To pierwszy dokument w kraju, porządkujący zagadnienia organizacji wsparcia i pomocy psychologicznej w wypadkach masowych i katastrofach. Zapewnia on kompleksowe podejście do zagadnień wsparcia i pomocy psychologicznej – od momentu podjęcia działań na miejscu zdarzenia, aż do odreagowania psychologicznego dla osób zaangażowanych w pomoc poszkodowanym. Zawiera m.in. instrukcję dla interwentów psychologicznych działających na miejscu zdarzenia. Jest elementem Planu Zarządzania Kryzysowego Województwa Śląskiego.

W zespole roboczym, który przygotowywał ten dokument, pracowali przedstawiciele ośrodków interwencji kryzysowej z Bielska-Białej, Katowic, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, sekcji psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji, trzech wydziałów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (Polityki Społecznej, Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego), Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie – Oddziału Zamiejscowego w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej i Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Podczas prac zespołu wykorzystano doświadczenia z katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich z 2006 roku, katastrof górniczych w KWK Halemba w 2006 roku i KWK Wujek-Śląsk w 2009 roku, katastrofy autokaru w Serbii w 2009 roku, katastrofy lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku i tegorocznej powodzi.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button