Premier Donald Tusk w Katowicach: Energetyka nadal oparta będzie na węglu. Ruszyły katowickie targi górnictwa [Zdjęcia, wideo]
Przyszłość eksploatacji – to właśnie mają pokazywać Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. W Katowicach pokazano dzisiaj między innymi jedyny kombajn na świecie – górniczy “bestseller”, dzięki któremu możliwym będzie wybieranie węgla z pokładów dotąd nieeksploatowanych. “-Ta wersja którą państwo tutaj widzicie, urabianie ściany od 1,1 metra wysokości. Pracujemy nad kolejną wersją od 0,9” – zachwalali dzisiaj swoje najnowsze “dziecko” przedstawiciele jednej z największych firm górniczych, Kopexu. Kopalnie, żeby wydłużyć swoje życie, coraz częściej zmuszone są do fedrowania złóż trudno dostępnych, a w dodatku bardzo wąskich i niebezpiecznych.
Tam gdzie tradycyjny kombajn nie mógł, mikrus wybierze wszystko. W dodatku prawie bez udziału górników. “-Będą obserwatorzy w takiej ścianie, ale oni po prostu nie będą musieli się poruszać i cały system jest sterowany ze stanowiska operatorskiego, które może być zlokalizowane w dowolnym miejscu” – mówi dr Andrzej Meder, Kopex Group. Najpierw trafi do jednej z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kolejce po wartą kilka milionów maszynę ustawiło się już pięciu dyrektorów chińskich kopalń. “-Uważam, że polski sektor nie jest tak efektywny , żeby mógł sprostać konkurencji zagranicznej” – mówił dzisiaj Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Z ust premiera padła dziś jednoznaczna deklaracja – pełne wsparcie dla rodzimego węgla i dla firm wydobywczych. Polska gospodarka nadal będzie stała na węglu, ale ma być bardziej nowocześnie. “-Przygotowaliśmy także wielki program, poznacie go państwo niedługo w szczegółach, ale on jest już gotowy… przekierowania dużych pieniędzy europejskich na taki typ badań, które będą bezpośrednio związane z przemysłem w tym z energetyką, więc także z energetyką opartą na węglu” – zapewniał dzisiaj w Katowicach podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 2013 premier Donald Tusk. Spore pieniądze mają też popłynąć na promocję takich sprzętów, jak te wystawione dzisiaj na katowickich targach górnictwa.
To pierwsza na świecie podziemna kolejka, która jest po prostu “eko”. Zero spalin, a dzięki super wydajnym bateriom górnicy na fedrunek będą dojeżdżać równie szybko. “-Jeśli chodzi o poziom techniczny, stanowimy ścisłą czołówkę światowa i w odróżnieniu od naszej konkurencji z zagranicy ten światowy poziom techniczny oferujemy za zupełnie przyzwoite pieniądze” – argumentuje Jarosław Mróz, prezes Vacat Sp.z.o.o. Jednak na tego typu inwestycje polskie firmy górnicze obecnie mają pieniędzy jak na lekarstwo. “-Jesteśmy w bardzo ciężkim momencie z takiej zapaści handlowej. Jednak kryzys spowodował zdecydowane zmniejszenie popytu na nasz produkt” – mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Na zwałach Kompanii Węglowej leży sześć milionów ton niesprzedanego węgla. W podobnej sytuacji jest również Katowicki Holding Węglowy. “-Wdrażamy nowe technologie, redukujemy koszty, natomiast bardzo jest ważna współpraca z otoczeniem czyli największymi odbiorcami” – przekonuje Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.
A to właśnie odbiorcy mają teraz decydujący głos. Firmy energetyczne swoimi zakupami poza granicami kraju wymuszają na polskich wytwórcach obniżanie cen węgla. Już niedługo sprzedawać będzie trzeba taniej, niż koszt samego wydobycia. “-Zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło, ceny węgla energetycznego są na niskim poziomie . Ja bym się nie zdziwił jak by się okazało za jakieś dwa, trzy lata, że będzie trzeba zamykać niektóre kopalnie” – uważa Jerzy Dudała, dziennikarz, Wirtualny Nowy Przemysł. A wtedy polityczną wizytę trzeba będzie składać w innym miejscu niż na targach.