Kraj

Premier Ukrainy z wizytą w Polsce

PGNiG zawarło umowę z EON Ruhrgas. Niemiecka firma miała przesyłać do granicy z Polską, ukraińskimi rurociągami, kupiony w Rosji surowiec. Gaz miał płynąć do punktu odbiorczego w Drozdowiczach od czerwca tego roku do końca roku przyszłego. Chodzi o 300 milionów metrów sześciennych paliwa. Jednak ten gaz nie płynie. Przedwczoraj ukraińskie Ministerstwo do spraw Paliw i Energetyki zaprzeczyło medialnym doniesieniom o tym, że nie pozwala EON-owi na przesył tranzytem dodatkowego gazu do Polski, bo nie zgadza się na to Rosja. Ukraińcy twierdzą, że nie mogli odmówić tranzytu, bo nie dostali ani z Polski, ani z Niemiec takiej propozycji. Ta kwestia bez wątpienia zostanie poruszona w rozmowie Donalda Tuska z Mykołą Azarowem.

Problem nie jest rozwiązany. PGNiG na swej stronie internetowej pisze: “EON Ruhrgas musi zawrzeć umowę transportową z operatorami na zabezpieczenie transportu gazu ziemnego do granicy ukraińsko-polskiej nie później niż do 29 października 2010 roku. Jeszcze tego samego dnia i EON i PGNiG muszą uzyskać akceptację swych organów nadzorczych”. Przed dziesięcioma dniami PGNiG, oficjalnie oświadczyło, że w końcu roku nie będzie w stanie sprostać zamówieniom przemysłu i ograniczy dostawy do swych największych odbiorców, a najwięksi odbiorcy to: PKN Orlen, puławskie Azoty i Zakłady Chemiczne Police. Odbije się to na gospodarce i cenach. Polsce zależy na kontrakcie z EON-em: pozwoliłby on załatać tej zimy “dziurę gazową”. Dodatkowym atutem jest to, że niemiecka spółka, jako tradycyjny odbiorca rosyjskiego gazu, wynegocjowała z Gazpromem obniżkę cen.

Donald Tusk w rozmowie z Mykołą Azarowem ma mocny argument. Ukraina będzie od początku przyszłego roku członkiem Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Protokół akcesyjny podpisała tydzień temu. Pozostaje tylko ratyfikacja. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz deklaruje chęć integracji kraju z Unią Europejską. Jutro będzie o tym rozmawiać w Jałcie z polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim. Obaj politycy wezmą udział w konferencji o strategii integracji gospodarczej Ukrainy z Unią.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button