Świat

Prezydent Egiptu zrezygnował ze stanowiska; tłum na placu Tahir wiwatuje

Władzę w kraju tymczasowo przejęła Najwyższa Rada Wojskowa, z ministrem obrony Mohamedem Huseinem Tantawim na czele. Według telewizji Al Arabija, zawiesi ona rząd i obie izby egipskiego parlamentu. Rada ma następnie współrządzić z Najwyższym Sądem Konstytucyjnym. Wieczorem Najwyższa Rada Wojskowa oświadczyła, że wkrótce poinformuje o najważniejszych decyzjach, jakie zamierza podjąć w związku z rezygnacją Hosni Mubaraka.

Na razie nie wiadomo jaka będzie rola wiceprezydenta Omara Sulejmana. Wczoraj przejął on funkcje prezydenta, jednak nie objął osobiście rządów. Sulejman nie sprecyzował tego także w dzisiejszym przemówieniu, w którym ogłaszał, że Mubarak ustępuje. Był to jedynie krótki komunikat informujący o dymisji.

Sam Mubarak po południu odleciał do swojej rezydencji w kurorcie Sharm-el-Sheikh.

Na Placu Tahrir w Kairze tłum świętuje po ogłoszeniu wiadomości o odejściu Mubaraka. Specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski informuje, że uczestnicy wiecu ściskali się wzajemnie, płakali ze szczęścia i z początku nie dowierzali pierwszym informacjom. “Powiewają flagi Egiptu, ludzie śpiewają i cieszą się z wolności. Jedna z kobiet powiedziała mi, że boi się, iż jutro obudzi się i okaże się, że to wszystko nieprawda. Wokół leżą sterty kamieni, którymi jeszcze niedawno demonstranci walczyli ze zwolennikami Mubaraka” – relacjonował nasz wysłannik. .

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jeden z liderów egipskiej opozycji Mohamed ElBaradei oświadczył, że jest to największy dzień w jego życiu. Z kolei Bractwo Muzułmańskie wyraziło uznanie dla armii, która spełniła swoje obietnice. “Wyrażam hołd dla wszystkich Egipcjan i dla tych, którzy zginęli. To jest dzień zwycięstwa Egipcjan. Główny cel rewolucji został osiągnięty” – powiedział jeden z przywódców Bractwa Mohamed el-Katani.

Sekretarz Ligi Arabskiej Amr Moussa na razie uchyla się od jednoznacznej odpowiedzi, czy będzie startował w wyścigu o prezydenturę Egiptu. Moussa powiedział, że na razie nie czas na takie deklaracje. Dodał jednak, że jako obywatel Egiptu z dumą służy swojemu krajowi wraz z innymi osobami, by zbudować narodowy konsensus.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że zmiana władzy w Egipcie to kluczowy moment dla historii tego kraju i całego Bliskiego Wschodu. Jego zdaniem, zmiana w Egipcie musi być nieodwracalna. Na 21.00 polskiego czasu planowana jest konferencja prasowa prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy.

Władze Izraela wyraziły nadzieję, że ustąpienie Mubaraka nie zmieni pokojowych stosunków z Egiptem. Anonimowy przedstawiciel władz w rozmowie z Reuterem dodał, że przejście do demokracji w Egipcie będzie bezkrwawe.

Palestyński Hamas również jest zadowolony z odejścia Mubaraka. Rzecznik organizacji Sami Abu Zuhru ogłosił “zwycięstwo egipskiej rewolucji”. Wezwał też władze w Egipcie do natychmiastowego zniesienia blokady Strefy Gazy.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do transparentnej i pokojowej transformacji w Egipcie. W oświadczeniu wygłoszonym w Nowym Jorku Ban Ki Mun powiedział, że ma nadzieję na wolne i uczciwe wybory, które doprowadzą do przejęcia władzy w Egipcie przez cywilów. Sekretarz generalny ONZ powiedział też, że szanuje decyzję prezydenta Mubaraka o ustąpieniu i zdaje sobie sprawę, jak trudny był to dla niego krok.

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, ogłosiła, że Unia szanuje decyzję Mubaraka. “Ustępując, wysłuchał woli Egipcjan i dał szansę na szybsze i głębsze reformy”. Baronessa Ashton podkreśliła, ze teraz istotny jest dialog, po którym zostanie powołany rząd, reprezentujący szeroki wachlarz poglądów. “Przyszłość Egiptu leży w rękach obywateli tego kraju. Unia Europejska jest gotowa pomóc na tyle na ile to możliwe” – dodała Ashton.

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zapewnił w rozmowie z IAR, że Unia Europejska będzie aktywnie wspierać demokratyczne przemiany w Egipcie. Zapowiedział też, że wkrótce do Egiptu uda się delegacja europejska. Polskie MSZ ogłosił w komunikacie, że decyzja Mubaraka otwiera nowy rozdział w historii Egiptu. Jak napisano, Polska wyraża nadzieję, że rozpoczęty właśnie proces zmian zaowocuje wkrótce przygotowaniem reform konstytucyjnych niezbędnych do przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, gwarantujących powodzenie i trwałość demokratycznej transformacji.

Tymczasem Szwajcaria, w której Mubarak ma swoje zagraniczne konta, zapowiedziała ich zamrożenie.

Protesty w centralnym Kairze trwały 18 dni. Wtedy tłum, zachęcony odejściem Bena Alego w Tunezji, rozpoczął kwestionować 30-letnie rządy Mubaraka. Centralnym punktem demonstracji stał się Plac Tahrir, a od wczoraj także okolice pałacu prezydenckiego w Kairze. Demonstrujący stawiali kilka warunków, w tym podstawowy – odejście prezydenta. Ten jednak w nielicznych w tym czasie przemówieniach odmawiał dymisji, jak mówił, by nie zasiać chaosu w kraju.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button