Prezydent Komorowski składa wizytę na Litwie
Bronisław Komorowski podkreślił że stosunki polsko-litewskie powinny się rozwijać mimo różnić zdań w niektórych kwestiach, w tym w sprawie mniejszości narodowych. Dodał, że Polakom trudno zrozumieć, dlaczego do dziś nie zostały zrealizowane zapisy polsko-litewskiej umowy z 1994 roku, dotyczące praw polskiej mniejszości. Nie jest to powodem do zerwania stosunków, ale stwarza problemy – podkreślił prezydent. J
ego zdaniem, litewskie władze powinny zadbać, aby sytuacja polskiego szkolnictwa w tym kraju nie uległa pogorszeniu. Prezydent podkreślił, że problemy mniejszości powinny zostać rozwiązanie pomyślnie, zgodnie z europejską tendencją.
Komorowski zaprosił litewskich polityków, aby przyjechali do Polski i przekonali się, że mniejszości narodowe mają swoje szkoły i mogą używać nazwisk i nazw miejscowości w swoich językach. Prezydent powiedział, że cieszy się, gdy przedstawiciele mniejszości żyjących w Polsce odzyskują swoje mienie. “Chciałbym, aby i tutaj zostało to zrozumiane” – dodał Komorowski.
Wyraził też uznanie dla litewskich Polaków, którzy zdołali wygrać wybory samorządowe w swoich regionach i wejść do parlamentu. Podkreślił, że członkowie mniejszości powinni wykorzystywać możliwości prawne do rozwoju życia narodowego. Ja jestem stąd – powiedział Komorowski, nawiązując do pochodzenia swojej rodziny. Przypomniał, że z Litwy pochodzili tacy Polacy, jak Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz.
Później prezydent Bronisław Komorowski weźmie w obchodach Dnia Odzyskania Niepodległości przez Litwę. Uroczystości rozpoczną się w południe.
Podczas głównych uroczystości Święta Odrodzenia Państwa Litewskiego przed pałacem prezydent Litwy zaplanowano przemówienia Dalii Grybauskaite i Bronisława Komorowskiego. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia prezydent ma w swym wystąpieniu poruszyć kwestię sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, ale także Polaków na Białorusi.
Na zakończenie wizyty Bronisław Komorowski złoży po południu wieniec w Ponarach, pod pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych w tym miejscu w latach 1941-1944.
W czasie II wojny światowej lasy w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Życie straciło w tym miejscu około 100 tysięcy osób: 60-70 tysięcy Żydów oraz kilka tysięcy Polaków – przedstawicieli inteligencji wileńskiej oraz żołnierze Armii Krajowej. W Ponarach zamordowano także wielu Romów, Rosjan i Litwinów.
Litwa proklamowała odzyskanie niepodległości 16 lutego 1918 roku. Wówczas Litewska Rada Krajowa (Taryba) ogłosiła utworzenie demokratycznego państwa ze stolicą w Wilnie.