Kraj

Prezydent Ukrainy odwiedził Przemyśl

Na spotkaniu z przedstawicielami diaspory ukraińskiej Juszczenko powiedział, że relacje między Ukrainą a Polską są znakomite, dzięki wielu spotkaniom do jakich doszło na najwyższym szczeblu.

Zaznaczył, że były to spotkania wypełnione treścią, dialogiem na temat m.in. współpracy energetycznej i politycznej.

Juszczenko kilkakrotnie przypomniał, że bardzo istotne były spotkania z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Pawłokomie i Hucie Pieniackiej.

W maju 2006 r. prezydenci Polski i Ukrainy uczestniczyli w uroczystości poświęcenia pomnika upamiętniającego 366 Ukraińców zamordowanych w 1945 roku przez Polaków w Pawłokomie k. Przemyśla. Natomiast w lutym tego roku, obaj prezydenci oddali hołd ofiarom mordu polskich mieszkańców Huty Pieniackiej na Lwowszczyźnie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zdaniem prezydenta Ukrainy, te spotkania świadczą o tym, że jest pełna świadomość, iż był konflikt polsko – ukraiński, i że są ofiary po obu stronach.

“Jednak spotkania w Pawłokomie i Hucie Pieniackiej są dowodem na to, że osiągnęliśmy sukces w trudnej drodze pojednania” – dodał Juszczenko.

Powtórzył również, że jedyną drogą rozwoju dla Ukrainy jest współpraca z UE i NATO. “I także w tej kwestii wiele łączy nasze kraje” – powiedział.

Wcześniej ukraiński prezydent złożył wieńce na cmentarzu w Pikulicach k. Przemyśla, gdzie, oprócz grobów strzelców siczowych Galicyjskiej Ukraińskiej Armii (formacji z czasów I wojny światowej), znajdują się także dwie zbiorowe mogiły członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Spoczywają tu bojownicy UPA, którzy w styczniu 1946 i w maju 1947 roku zginęli w Birczy i Lisznej na Podkarpaciu. Kilka lat temu ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Pikulicach.

W katedrze greckokatolickiej w Przemyślu spotkał się z arcybiskupem, metropolitą przemysko-warszawskim obrządku greckokatolickiego Janem Martyniakiem. W spotkaniu tym uczestniczyli również Ukraińcy z całego regionu.

Juszczenko zwiedził także Dom Narodowy, który oddany zostanie Związkowi Ukraińców w Polsce. Nieruchomość wybudowana została ze składek mieszkających w Przemyślu Ukraińców; w 1958 roku przejęło ją państwo, a potem została przekazana gminie.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button