RegionWiadomość dnia

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Katowic. Abp Skworc: Jako Kościół jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ulicami Katowic przeszła tradycyjna procesja Bożego Ciała. Tysiące wiernych przeszło spod kościoła Mariackiego do Katedry Chrystusa Króla.

 

Metropolita katowicki przewodniczył w Katowicach centralnej procesji Bożego Ciała. Po jej zakończeniu sprawował w katowickiej katedrze Eucharystię. W homilii nawiązywał do szczególnego działania Ducha Świętego w Kościele i w życiu poszczególnych wiernych.

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Katowic. Abp Skworc: Jako Kościół jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii
Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Katowic. Abp Skworc: Jako Kościół jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii

-Kościół może istnieć tylko dzięki temu, że jest organizmem Chrystusa, że od Niego pochodzi. Ale może istnieć także tylko dlatego, że ten organizm jest natchniony Duchem Bożym. I jeśli my, jako Kościół, jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii, to też powinniśmy być otwarci na Jego dary i charyzmaty. Winnyśmy się stać narzędziami Ducha Świętego, który objawia się jako siła gromadzenia, jako siła jedności, przemiany i siła posłania – mówił podczas homilii metropolita katowicki.

Hierarcha podkreślił, że centralną postacią Eucharystii jest właśnie Jezus Chrystus. – Nie występuje jako dodatek do chleba, tak iż byłby tylko jeszcze jednym uczestnikiem. On nie istnieje obok czegoś innego, On jest źródłem, korzeniem i stwórczą siłą wszystkiego – tłumaczył abp Skworc.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Katowic. Abp Skworc: Jako Kościół jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii
Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Katowic. Abp Skworc: Jako Kościół jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii

W swoim słowie przypomniał także, że Duch Boży zachęca każdego wierzącego do nawracania się. Zwrócił uwagę, że tylko traktując chrześcijaństwo nie jako pobożny dodatek, ale „jako siłę, która określa całe nasze życie” możemy być w pełni chrześcijanami, którzy poddają się procesowi „stwarzania na nowo, przemiany”.

Zauważył także, że Duch Święty „nigdy nie przychodzi do kogoś po prostu prywatnie”. – Przychodzi zawsze, aby przekazywano Go dalej dla dobra wspólnoty. Zawsze jest posłaniem, wezwaniem do przekazywania dalej (…). Duch Święty jest dynamiką, siłą, która rozprzestrzenia nowo założony Kościół „aż po krańce ziemi”; wysyła nas z misją, abyśmy Jego mocą odnawiali oblicze ziemi; jej mieszkańców! – apelował.

Przed Eucharystią miała miejsce tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. Rozpoczęła się pod kościołem mariackim w Katowicach, a zakończyła przed katedrą Chrystusa Króla. Rozważania przy poszczególnych ołtarza prowadzili proboszczowie centralnych katowickich parafii. Nawiązywały one do przeżywanego roku duszpasterskiego.

W procesji udział wzięli biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej wraz z kapłanami posługującymi w kurii metropolitalnej, śląskim seminarium, instytucjach diecezjalnych oraz katowickich parafiach. Nie zabrakło także alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, sióstr zakonnych mających swoje domy w centrum Katowic, czy dzieci pierwszokomunijnych, które sypały kwiaty przed Najświętszym Sakramentem. W procesji uczestniczyli także wierni świeccy czterech katowickich parafii. Na Eucharystii po zakończonej procesji modlił się także abp senior Damian Zimoń.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiego została ustanowiono bullą Transiturus papieża Urbana IV w 1264 r. W Polsce po raz pierwszy była obchodzona w 1320 r. w Krakowie. Dodatkowo tradycja polska wiąże się z procesją do czterech ołtarzy przy których odczytywane są fragmenty Ewangelii dotyczące opisu ustanowienia Eucharystii.
(źr: Archidiecezja Katowicka)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button