Polska od lat jest jednym z liderów, jeśli chodzi o eksport mebli. Około 90% całej produkcji wysyłamy za granicę. Według danych, pochodzących z Eurostatu nasz kraj jest, zaraz za Chinami, na drugim miejscu wśród eksporterów mebli na całym świecie. Na początku pandemii co prawda przeszliśmy w tej dziedzinie pewne załamanie, jednak od kwietnia 2021 roku w dalszym ciągu z ogromnym powodzeniem nasze meble wysyłane są do wielu krajów.
Eksport polskich mebli w trakcie pandemii COVID-19
Polscy producenci mebli silnie odczuli zmniejszenie popytu eksportowego w trakcie pierwszego lockdownu w sezonie wiosennym 2020. W kwietniu 2020 bowiem wysyłka mebli za granicę zmalała aż o ponad 50%. Zysk ze sprzedaży polskich mebli za granicą w całym 2020 r. był równy 11,1 mld euro i był mniejszy o o 4,8% niż w 2019 roku. W drugiej połowie roku 2020 nastąpiło jednak ożywienie, które utrzymało się do dziś. Wartość naszego eksportu mebli w pierwszej połowie roku 2021 wyniosła 3,14 mld euro i była o około 3% wyższa niż w pierwszej połowie roku 2019.
Jakie meble z Polski cieszą się największą popularnością?
Jeśli chodzi o największą sprzedaż zagraniczną z podziałem na kategorie, śmiało można powiedzieć, że przodują tu meble wypoczynkowe. Największy wkład w nasz rodzimy eksport mają produkty do siedzenia, takie jak fotele, kanapy, krzesła, a także meble z metalu, drewna, z trzciny. Znaczny udział w eks[orcie mają też części do mebli.
Bariery, stawiane przed eksportem polskich mebli.
Jak więc widać, nasz kraj ma wielki potencjał w eksporcie mebli. Jednakże, jak wiele branż, ta także napotyka na różnego rodzaju problemy, przez które nie wszystko idzie tak sprawnie, jak producenci by chcieli. Branża meblarska stoi przede wszystkim przed kłopotem niedostatecznej ilości pracowników, a także dynamicznego wzrostu wynagrodzeń. Ogromną trudnością są także problemy z dostępnością surowców do produkcji mebli, np. drewna, a również ich szybujące w górę, stale rosnące ceny. Chodzi tu przede wszystkich o tapicerską piankę, różnorodne rodzaje drewna, płyty, tkaniny, jak i stalowe elementy. Najbardziej istotne wydają się tu jednak koszty głównego surowca, mianowicie drewna. Ma to związek z tym, iż rynek drewna jest skoncentrowany i zachodzą na nim stałe zmiany w polityce handlowej.
Dlaczego polskie meble są chętnie wybierane i do kogo najczęściej trafiają?
Polskie meble są za granica kupowane głównie ze względu na dobry stosunek cen do jakości oraz przodownictwo w kategorii mebli tapicerowanych. Jednakże coraz częściej możemy pochwalić się starannym, modnym wzornictwem, które nie niesie za sobą wzrostu kosztów.
Nasze meble trafiają najczęściej za zachodnią granicę Polski, czyli do Niemiec. Innymi państwami w strukturze naszego rodzimego eksportu mebli są: Czechy, Wielka Brytania, Francja i Holandia. Dzieląc produkty na kategorie, można dostrzec, że Niemcy w jednej z nich posiadają znacząco mniejszy udział – jedynie 25% lamp i oświetlenia trafia właśnie tam. Natomiast, jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, to udział Czech jest wyższy niż tego państwa ogólnie. Istotne są tu także Stany Zjednoczone i Belgia.
źródło: artykuł partnera