RegionWiadomość dnia

PROSTO PO CZYSTE POWIETRZE, czyli gazowe ogrzewanie kontra smog. Na Śląsku rusza nowy program

Władze województwa śląskiego we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGNiG zainaugurowały dziś program „Prosto po czyste powietrze”. To pierwszy etap akcji, w ramach której pozyskanie dotacji z rządowej kampanii „Czyste Powietrze” ma być łatwiejsze.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

-Województwo śląskie jest jednym z tych województw, które podjęło uchwałę antysmogową w roku 2017 i to właśnie w tym roku mija ten pierwszy kamień milowy, kiedy pierwsze kopciuchy, te najgorsze kopciuchy czyli starsze niż 2006 rok mają znikać z domostw i również z instytucji właśnie tutaj na Śląsku – mówi Izabela Domogała, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jako, że program antysmogowy na Śląsku funkcjonuje już od czterech lat, wsparcie
ze strony jednego z największych w kraju dostawców gazu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą szybciej i w sposób bardziej sprawny osiągnąć zakładany przez władze województwa cel i pomogą mieszkańcom w wymianie źródeł ciepła gazowe.

-Jest praktycznie zerowa emisja pyłów i dwa razy mniej emisji dwutlenku węgla, jeżeli porównamy to do kotła węglowego i cena. Gaz ma bardzo stabilną cenę, jeżeli porównamy go również do węgla, który w ostatnim okresie czasu bardzo rośnie. W związku z tym, jeżeli do tego dodamy jeszcze wygodę i komfort, naprawdę gaz jest idealnym sposobem na to, żeby jak najszybciej na terenie Śląska uzyskać czyste powietrze – mówi Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

PROSTO PO CZYSTE POWIETRZE, czyli gazowe ogrzewanie kontra smog. Na Śląsku rusza nowy program
PROSTO PO CZYSTE POWIETRZE, czyli gazowe ogrzewanie kontra smog. Na Śląsku rusza nowy program

A zainteresowanie programem i tym samym czystym powietrzem jest spore. Dotychczas złożono ponad 300 tysięcy wniosków z całej Polski, a tygodniowo wpływa ich ponad 3 tysiące. Znakomita większość napływających zgłoszeń pochodzi właśnie z województwa śląskiego. Prawdopodobnie zachętą do zwiększenia ilości zgłoszeń może być fakt, jak duże dotacje na wymianę źródeł ciepła można pozyskać.

-Istotną częścią tego programu jest to, że on posiada w sobie silny element dotacyjny. To jest 30 tyś.złotych, albo 37 tyś. złotych dla osób, które mają niższa dochody. Natomiast ścieżka bankowa pozwala na zaciągnięcie kredytu do 100 tys. złotych, a dotacja NFOŚ dystrybuowana przez WFOŚ, przez wojewódzkie fundusze jest po prostu elementem spłaty tego kredytu. Więc jak to się wszystko policzy, to jest to kredyt o silnie ujemnym oprocentowaniumówi prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Aby wziąć udział w programie „Prosto po czyste powietrze” wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG na terenie województwa śląskiego.

-Konsultanci w Biurach Obsługi Klienta będą pomagać w innym ważnym aspekcie. Mianowicie weryfikowaniu dostępności sieci gazowniczej. Czyli czy to w kwestiach związanych ze zmianą warunków technicznych przyłączenia do operatora sieci dystrybucyjnej czy pozyskiwaniu tych warunków technicznych, aby się do sieci gazowniczych przyłączyć. I móc właśnie wymienić taki stary piec, w którym często nie tylko pali się węglem, ale jakimiś śmieciami, na ekologiczny, nowy, przyjazny środowisku piec – informuje Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG S.A.

Dofinansowanie można otrzymać na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, a wszystkie regulacje związane z koniecznością ich likwidacji wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Uważajcie na TAKIE telefony! Można stracić swoje dane i wpakować się w kłopoty [WIDEO]

Na COVID można zaszczepić się w aptekach. Kolejne dołączyły do listy

Na których kierunkach na UŚ chce studiować najwięcej osób? Zobacz listę

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button