Nowelizacja ustawy covidowej posiada zapisy mówiące o tym, że przedsiębiorca będzie musiał zwrócić pieniądze z tarczy antykryzysowej, jeśli narusza obowiązujące zakazy. Dla przykładu – jeśli ktoś prowadzi hotel i zwrócił się o pomoc do państwa, odebrał pieniądze i pozwala na terenie swojej placówki przebywać gościom, którzy nie są w podróży służbowej, to nie dość, że może go czekać odpowiedzialność karna to dodatkowo będzie musiał zwrócić udzieloną pomoc wraz z odsetkami. Zmiany w życie wchodzą w poniedziałek, 30 listopada.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Od 30 listopada w życie wchodzi nowelizacja ustawy covidowej, w której pojawia się kilka istotnych zapisów dotyczących tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy proszą państwo o pomoc, muszą wypełnić stosowne oświadczenie o tym, że nie naruszają ograniczeń, nakazów i zakazów, które rząd ustanowił w trakcie pandemii COVID-19 w Polsce.
– W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Decyzję o obowiązku zwrotu pomocy wydaje podmiot udzielający pomocy publicznej – czytamy na łamach Dziennika Ustaw. Co więcej przedsiębiorcy, który prowadzi sklep spożywczy i w trakcie ustalonych godzin dla seniorów wpuszcza młodszych klientów grozi nawet odpowiedzialność karna. To przykład, a konsekwencje grożą wszystkim przedsiębiorcom, na których branże nałożone są restrykcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego w trakcie epidemii. O tym czy dany przedsiębiorca narusza ustanowione zakazy będą decydowały przeprowadzane kontrole np. przez Policję czy Sanepid.
Pełna treść artykułu dotyczącego zwrotu pieniędzy w przypadku łamania zakazów poniżej.
Art. 23. 1. Naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112), stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie art. 2a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842 i 2112).
2. W przypadku stwierdzenia przez właściwy organ naruszenia ograniczeń, nakazów i zakazów, o których mowa w ust. 1, organ ten informuje podmiot udzielający pomocy publicznej o stwierdzeniu naruszenia wymogów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
3. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej w związku z prowadzeniem działalności gospodar- czej na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, obowiązany jest złożyć oświad- czenie, że nie naruszył ograniczeń, nakazów i zakazów, o których mowa w ust. 1. Oświadczenie jest składane pod rygo- rem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
4. Składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
5. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Decyzję o obowiązku zwrotu pomocy wydaje podmiot udzielający pomocy publicznej.
6. Egzekucja zwrotu kwoty, o której mowa w ust. 5, następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
autor: Bartosz Bednarczuk źródło: Dziennik Ustaw
Szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach już gotowy! Ale pacjentów w nim nie będzie
Jak będzie wyglądał Sylwester 2020/2021? Wiceminister zdrowia odpowiada
Cyber Monday 2020, czyli kolejna wielka szansa dla łowców obniżek