Przelewy internetowe stały się najbardziej popularną formą przekazu pieniężnego. Dotyczy to zarówno firm, transakcji na rynku międzybankowym, jak i transakcji osób fizycznych. Przelew przez internet można wykonać w kilka sekund. O czym warto pamiętać? Jakie dane należy wcześniej przygotować?
Przelew przez internet – nieodłączna zaleta kont bankowych
Śmiało można powiedzieć, że przelewy internetowe zrewolucjonizowały świat do tego stopnia, że trudno wyobrazić sobie, jakby wyglądało nasze codzienne życie bez nich. W końcu to właśnie za pomocą prostego przelewu przez internet można zapłacić za rachunku, czynsz administracyjny i pozostałem opłaty. Dzięki tej możliwości realizujemy na masową skalę zakupy online bez wychodzenia z domu. Przelewy to także ogromna oszczędność czasu dla przedsiębiorców i instytucji – przelew do ZUS, NFZ czy Urzędu Skarbowego zajmuje chwilę. Podsumowując, gdyby przelewy nie istniały, ludzie traciliby bardzo wiele czasu, a stopień produktywności byłby znacznie niższy.
Jak zatem uzyskać dostęp do przelewów przez internet? Z pewnością większość osób już z tego rozwiązania korzysta. Jeśli jednak tak nie jest, to jedyne, co trzeba zrobić, to założyć konta w banku. Po założeniu rachunku osobistego otrzymuje się dostęp do bankowości elektronicznej. Na swoje konto można się zalogować albo poprzez platformę internetową banku, albo przez aplikację mobilną. Wybór zależy od preferencji użytkownika, a obydwie opcje są naturalnie darmowe. Oczywiście im tańsze konto, tym lepsze. Wszelkie parametry można skutecznie sprawdzić poprzez ranking kont osobistych Pożyczka Portal już teraz!
Jak zrobić przelew przez internet? Poradnik dla początkujących
Zastanawiasz się, jak zrobić przelew? Wykonanie przelewu zajmie tylko kilka sekund i jest bardzo proste! Pierwszym krokiem będzie zalogowanie się do swojego konta bankowego. Jak wspomnieliśmy, w powyższym celu posłużyć się można wygodną aplikacją mobilną lub zalogować się przez platformę internetową banku. Dla samego wykonania przelewu wychodzącego nie ma żadnego znaczenia, którą opcję się wybierze.
Po zalogowaniu się, czyli wpisaniu swojego identyfikatora klienta oraz hasła, w zdecydowanej większości przypadków od razu zobaczy się przycisk „Zrób przelew”, „Wykonaj przelew” lub jakiś inny o tym samym znaczeniu. Wystarczy go nacisnąć, aby przejść do drugiego etapu, czyli wpisywania danych adresata przelewu.
Jakie dane trzeba posiadać, aby zrobić przelew internetowy z konta?
Klasyczne przelewy pocztowe, polegające na wypełnieniu druku i opłaceniu kwoty przelewu na poczcie wraz z dodatkową opłatą, wymagają podania szczegółowych informacji o nadawcy. Przelewy internetowe są znacznie prostsze i zajmuje mniej czasu. Ze względu na to, że bank posiada już informacje o właścicielu konta, nie trzeba podawać danych dotyczących nadawcy. Po wybraniu odpowiedniej zakładki konieczne będzie wprowadzenie następujących informacji:
- numer rachunku odbiorcy przelewu – w przypadku zleceń krajowych będzie się on składał z dwudziestu sześciu cyfr ułożone w czterocyfrowe grupy,
- imię i nazwisko adresata, czyli podstawowe informacje o odbiorcy (opcjonalnie można podać adres),
- kwota przelewu – wpisana wartość zostanie automatycznie potrącona z konta i następnie przelana na wskazane konto odbiorcy.
W przypadku przelewów zagranicznych może istnieć wymóg podania większej ilości danych. W trakcie wypełnienia okienka, w którym wpisuje się dane do przelewu, można też zdecydować się na przelew błyskawiczny. Zazwyczaj za jego wykonanie pobierana jest jednorazowa opłata, chyba że korzysta się z oferty uwzględniającej np. darmowe wykonanie pięciu przelewów ekspresowych w miesiącu.
Rodzaje przelewów wychodzących – co trzeba wiedzieć?
Wyróżnić można kilka głównych rodzajów przelewów przez internet. Do najpopularniejszych należą poniższe:
- przelewy tradycyjne – najprostsze formy przelewu, księgowane w systemie Elixir i podlegające jego sesjom wychodzącym i przychodzącym,
- przelewy zagraniczne – najczęściej realizowane poprzez system SWIFT lub SEPA. Mogą trafić na rachunek odbiorcy zazwyczaj dopiero na drugi dzień od zlecenia, czasem kilka dni później. W zależności od posiadanego typu rachunku mogą być obarczone dodatkowymi opłatami.
- przelewy ekspresowe – zwane także błyskawicznymi; to wspomniane formy przelewów, które trafią na konto odbiorcy nawet po 15 minutach od wysłania!
Oczywiście najczęściej używa się przelewów tradycyjnych. Aby sprawdzić, kiedy dotrze przelew, należy sprawdzić sesje przychodzące i wychodzące danego banku. W trakcie tych ostatnich wszystkie zlecenia są realizowane, czyli wysyłane. W sesjach przychodzących wysłane wcześniej środki są księgowane na rachunkach odbiorców.
źródło: artykuł partnera