Przez Europę przechodzi fala upałów
W Hiszpanii, gdzie temperatura dochodzi w niektórych regionach do 39 stopni Celsjusza, zmarły już trzy osoby, w tym 24-letni mężczyzna. Według tamtejszego instytutu meteorologicznego, jutro i pojutrze temperatury zaczną spadać.
Lekko ochłodziło się w stolicy Francji. Niebo nad miastem było dziś częściowo zachmurzone i temperatury spadły nieco poniżej 30 stopni Celsjusza.
Władze utrzymały za to stan gotowości w departamencie Rône, którego stolicą jest Lyon. W tym mieście temperatura wynosiła po południu 32 stopnie – 6 stopni więcej niż przeciętna temperatura o tej porze roku. Upały były jeszcze trudniejsze do wytrzymania w Alzacji, gdzie termometry wskazywały w niektórych miejscach do 37 stopni Celsjusza. W tych dwóch regionach merostwa miast i wsi mają za zadanie udostępnić mieszkańcom miejsca, w których można się ochłodzić. Do domów osób w podeszłym wieku zachodzą przedstawiciele samorządów i służb socjalnych, by przynieść im wodę i przy okazji sprawdzić, jak te najwrażliwsze na wysokie temperatury osoby wytrzymują upały.
Temperatura we Francji ma spaść jutro, ale wtedy w kraju mogą rozszaleć się burze.
Wysokie temperatury doskwierają też Czechom. W całym kraju zanotowano rekordowe temperatury aż w 34 miejscach.
W pobliżu granicy z Polską stacja meteorologiczna w Hradcu Kralove zanotowała aż 34,4 stopnia Celsjusza. Również w Pradze temperatura przekroczyła wyraźnie granicę trzydziestu stopni. W jednej z dzielnic zarejestrowano nawet 35,1 stopnia. Temperatura była tam wyższa o jedną dziesiątą od rekordu z roku 1959.
Służby meteorologiczne ostrzegają przed utrzymaniem się wielkich upałów aż do końca lipca. W nadchodzącym tygodniu słupek rtęci ma sięgać aż 36-37 stopni Celsjusza z wyjątkiem najbliższego wtorku.
W Wielkiej Brytanii susza. Służby informują, że takiego braku opadów nie notowano od 1953 roku. Susza nie obejmuje całej Wielkiej Brytanii. Ulewny deszcz padał w północnej Anglii i Szkocji.