Ptasia gorączka

Ptaki, gołębie, mewy… a oprócz tego bóbr, wrona i ponad pięćdziesiąt kaczek. – Przechodzień zgłosił na stanowisko kierowania Panstwowej Straży Pożarnej informację o tym, że zaobserwował martwe ptaki nad brzegiem zbiornika – mówi Mirosław Wilge, Wydział Zarządzania Kryzysowego w Żywcu.
Stefania Jeziorska mieszka nad brzegiem jeziora. Swoim wnukom kąpać się w nim jednak nie pozwala. Po prostu boi się o ich zdrowie. – Tu jak jest most i wodospad… maź taka, taka skorupa po prostu i to wsyztsko idzie tak, jakby szło od Zabłocia – mówi Jeziorska.
A zatrzymało sie dokładnie w tym miejscu, przy tak zwanej wyspie ptaków. Ten punkt na mapie zbiornika jest szczególnie zagrożony, ale martwych ptaków przez caly tydzień służby ratownicze będą szukać na brzegach całego jeziora. Sytuacja nad zalewem zaniepokoiła Inspektorat Ochrony Środowiska, który po wstępnych badanich uspokaja. – Nie stwierdzamy tam jakiegoś specialnego zanieczyszczenia chemicznego, czy przemysłowego wody. Jest to związane z obecnie panującymi upałami – Agata Serafin, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bielsku Białej.
A upały to moment, w którym na jeziorach pojawiają się zabójcze dla zwierząt glony. – Podejrzewamy, że przyczyną padnięcia są sinice. To są glony, które produkują toksyny i te toksyny są w tym wypadku zabójcze dla ptaków – stwierdza Ewa Fidler-Kwiatek, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Żywcu.
To paradoksalnie dobra wiadomość, bo jeszcze przed południem nad województwem śląskim zawisło widmo ptasiej grypy. – Jest to choroba bardzo zakaźna i zaraźliwa. W związku z tym, jeżeli przyczyną byłaby ptasia grypa na pewno, przynajmniej u jednej sztuki by się to potwierdziło – mówi Jadwiga Banaś, Zakład Higieny Weterynaryjnej.
Nie potwierdziło się to u żadnej z trzech przebadanych w Katowicach kaczek. Sekcja zwłok nie wykazała obecności groźnego dla ludzi wirusa H5N1, ale na dokladne poznanie przyczyny padnięcia zwierząt trzeba będzie poczekać jeszcze tydzień. Tyle też weterynarze będą czekać na wyniki szczegółowych badań, które dadzą 100 procentową pewność, że kąpiel w jeziorze żywieckim nie zaszkodzi także ludziom.