AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Ptasia grypa w województwie śląskim! Strefa zagrożona ma 10 km!

Ptasią grypę odkryto w miejscowości Chruszczobród w Gminie Łazy. Ptasią grypą stwierdzono u drobiu. To odmiana ptasiej grypy H5N8. Zdaniem specjalistów – nie jest groźna dla ludzi, ale i tak zaleca się unikania kontaktów z ptactwem. Wyznaczono mającą 3 km strefę największego ryzyka przenoszenia się ptasiej grypy, a także strefę zagrożoną, mającą 10 km – w jej skład wchodzą Siewierz, Poręba, Dąbrowa Górnicza i Łazy.

 

Gmina Łazy opublikowała w sprawie ptasiej grypy specjalny komunikat:

W związku z wystąpieniem na terenie Gminy Łazy – Sołectwo Chruszczobród wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 wirusa, który nie jest groźny dla ludzi, podjęto szereg działań pod nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii w Zawierciu mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się i całkowitą likwidację ogniska wirusa.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz.U. z 2016, poz. 2091) osoby utrzymujące drób lub inne ptaki zobligowane są zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii ilość ptaków (gęsi, kury, kaczki, indyki, perliczki, strusie, przepiórki i tym podobne) oraz miejsca ich przechowywani.

We wszystkich miejscowościach Gminy Łazy informacje o posiadanym drobiu należy przekazywać na wskazanym druku (druk do pobrania na stronie www.lazy.pl, u Sołtysów, w Urzędzie Miejskim w Łazach).

Na terenie Sołectw: Chruszczobród, Trzebyczka, Wiesiółka i Wysoka informacje będą zbierane również przez pracowników Powiatowej Inspekcji Weterynarii.  

Prosimy mieszkańców o nieutrudnianie pracy i współpracę z Inspektorami a także przekazywanie wskazanych informacji.

Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zawierciu pod tel. 32 67 235 33.

Na podstawie Raportu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

W Chruszczobrodzie na ulicy Bocznej zostaną rozstawione dwie maty dezynfekcyjne oznaczone specjalnymi znakami informacyjnymi.
W obrębie całej Gminy Łazy przy drogach wjazdowych zostaną rozmieszczone tablice ostrzegające o strefach zagrożeniach.

Podjęte środki ostrożności powinny polegać w szczególności na:

– wstrzymaniu się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany;
– zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt w tym ptaków;
– wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich
– stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługa ptaków;
– stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
–  zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
 – spadek dziennej produkcji jaj;
 – spadek przyjęcia paszy lub wody;
– objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

W przypadku wątpliwości urzędnicy proszą o kontakt:

Wojewódzki Inspektor Weterynarii
tel 32 609 16 01

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zawierciu
tel. 32 67 235 33

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu
tel 32 67 212 10

Urząd Miejski w Łazach
tel. 32 67 29 422

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button