Kraj

Rada Krajowa Platformy wybrała zarząd partii

Pierwszym wiceprzewodniczącym partii został marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, a wiceprzewodniczącymi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i zdrowia Ewa Kopacz.

Zarząd partii po statutowych zmianach liczy 25 osób – w tym 16. szefów regionów. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Informacyjnej Agencji Radiowej, sekretarzem generalnym PO został Andrzej Wyrobiec. Nie wchodzi on jednak w skład zarządu – może uczestniczyć w posiedzeniach bez prawa głosu, podobnie jak skarbnik partii, którym został Łukasz Pawełek.

Rekomendacje Donalda Tuska zostały w pełni zaakceptowane przez Radę Krajową. Szef partii nie ukrywał, że liczy na taki finał, bo jak tłumaczył, proponowane zmiany personalne zakończą wewnętrzne napięcia i spory. Do zarządu nie weszli eurodeputowani, bo jak argumentował premier Tusk, z dala od polityki krajowej trudno angażować się w wewnętrzne sprawy i dawać opór opozycji. Również dotychczasowy wiceprzewodniczący partii Waldy Dzikowski nie znalazł się w puli propozycji szefa rządu. Natomiast Grzegorz Schetyna, który stracił funkcję szefa sekretarza generalnego, został pierwszym wiceprzewodniczącym. Zgodnie z nowym statutem sekretarz nie ma już takich kompetencji jak wcześniej, a pełni rolę raczej organizacyjną.

Ewa Kopacz od 2001 roku jest w Platformie. Kierowała komisją zdrowia, była szefową mazowieckich struktur PO. Od 16 listopada 2007 roku pełni funkcję minister zdrowia.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Radosław Sikorski – startował w prawyborach PO na pezydenta, jednak przegrał z Bronisławem Komorowskim. Jest ministrem spraw zagranicznych od 2007 roku oraz przewodniczącym Komitetu do Spraw Europejskich. W latach 2005-2007 był ministrem obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz – od grudnia 2006 prezydent miasta stołecznego Warszawy. W PO działa działa od 2005 roku, w której przyjęła na siebie zadanie przebudowy struktur partii w Warszawie. Mocno zaangażowała się w kampanię prezydencką Donalda Tuska w wyborach w 2005. W wyborach parlamentarnych w 2005 została wybrana największą liczbą głosów z listy PO w okręgu warszawskim. W Sejmie V kadencji przewodniczyła Komisji Skarbu Państwa. Wcześniej – w latach 1992-2001 prezes Narodowego Banku Polskiego.

Danuta Pietraszewska – w 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana posłem V kadencji w okręgu katowickim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski. Wchodzi w skład komisji śledczej ds. zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. Wybrana do zarządu partii.

Cezary Grabarczyk – minister infrastruktury ponownie wybrany na członka zarządu PO. W partii jest od 2001 roku. W Sejmie IV kadencji Zasiadał w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Infrastruktury oraz w Komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. Ponownie uzyskał mandat poselski w wyborach w 2005, w V kadencji kierował sejmową Komisją Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci został posłem. Od listopada 2007 roku objął stanowisko ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska. W latach 2004, 2005, 2006 i 2007 był wyróżniany przez tygodnik “Polityka” w rankingu najlepszych posłów IV i V kadencji.

Paweł Graś – od 1998 poseł na Sejm RP III, IV, V i VI kadencji, W wyborach w 2001 uzyskał mandat posła jako kandydat Platformy Obywatelskiej w okręgu chrzanowskim, ponownie został wybrany cztery lata później, także jako kandydat PO. Zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Od kwietnia do czerwca 2006 był wiceprzewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego – jednocześnie likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne. W 2007 roku po raz czwarty został wybrany posłem na Sejm, kandydując kolejny raz jako lider listy Platformy Obywatelskiej. 16 listopada 2007 objął stanowisko sekretarza stanu w KPRM jako pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa i koordynator służb specjalnych. W lutym 2009 roku został powołany na rzecznika prasowego Rządu Donalda Tuska i sekretarza stanu w KPRM. Decyzją Rady Krajowej wybrany dziś do zarządu partii.

Grzegorz Schetyna – do niedawna sekretarz generalny PO, obecnie marszałek Sejmu i pierwszy zastępca Donalda Tuska w partii. Od 2001 działa w Platformie Obywatelskiej. Od 2006 także przewodniczącego struktur dolnośląskich. Wcześniej był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Po wybuchu afery hazardowej został szefem klubu parlamentarnego PO. Po wyborze na marszałka Sejmu zastąpił go Tomasz Tomczykiewicz.

Jadwiga Rotnicka – od 2006 jest związana z Platformą Obywatelską. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy PO została wybrana senatorem VII kadencji w okręgu poznańskim. Obecnie członek zarządu PO.

Andrzej Wyrobiec – do niedawna partyjny skarbnik. Pełnił tą funkcję po tym jak zrezygnował z niej Mirosław Drzewiecki. Od września 2009 komisarz Regionu Małopolskiego. Teraz został sekretarzem generalnym w PO. Funkcja ta pozostaje jednak poza zarządem – będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniach, ale bez prawa głosu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button