RegionWiadomość dnia

Raport powodziowy

W Częstochowie ruszyły wypłaty odszkodowań. Na razie z wojewódzkiej dotacji przelewane są pieniądze w wysokości do 6 tys. zł dla pierwszych 80 powodzian, u których komisja oszacowała straty. Do końca tego tygodnia urzędnicy powinni zakończyć oceny szkód budowlanych.

Osobom, które nie podały numerów kont bankowych, odszkodowania wypłaci Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w swoich kasach.

W Częstochowie nieprzejezdna pozostaje tylko ul. Żużlowa, ponad stu strażaków wciąż pracuje przy wypompowywaniu wody z zalanych budynków. Rano częstochowski sztab kryzysowy przekazał wstępne szacunki strat, jakie poniosła gmina na skutek powodzi.

Koszty i straty w mieniu zliczono na około 16 mln złotych, z czego największą część stanowią straty w infrastrukturze drogowej – 12 mln 200 tys. zł oraz zniszczenia obiektów kanalizacyjnych i przepompowni. Powódź zniszczyła 36 km dróg i 6 mostów. W czasie akcji ratowniczej wydano 215 tys. worków z piaskiem, zużyto 2,5 tony piasku.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Bieruń: stopniowo opada poziom wody. Odkryte spod wody tereny zabezpieczają funkcjonariusze policji. W nocy teren rozlewiska oświetlany jest specjalnymi racami oświetlająco-olśniewającymi. Dotychczas nie ujawniono ani jednego przypadku tzw. szabrownictwa. W akcji powodziowej uczestniczą również funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Policja Autostradowa z Katowic i przede wszystkim policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Apeluje się do wszystkich mieszkańców powiatu i osób przyjezdnych o bezwzględne podporządkowywanie się poleceniom służb ratowniczych.

Powiat bielski

Gmina Czechowice – Dziedzice rejon ul.Waryńskiego, ul. Ligockiej Burzej oraz rejon Kopalni Silesia ul. Górnicza – działania polegają na monitorowaniu sytuacji powodziowej, transport mieszkańców, dowożenie żywności do zalanych domostw, wypompowywanie wody z zalanych obszarów, wypompowywanie wody z zlanych piwnic.

W miejscowości Zabrzeg: rej. ulicy Klimosza – działania polegają na odpompowywaniu wody z rozlewiska przy użyciu pompy wysokiej wydajności

W gminach: Bestwina, Wilamowice i Porąbka – działania polegają na monitorowaniu sytuacji powodziowej, transport mieszkańców, dowożenie żywności do zalanych domostw, wypompowywanie wody z zalanych obszarów.

Miasto Bytom

Zalane ulice Celna, Obwodnica Północna oraz zalane ogródki działkowe. Rozlewisko przy ulicy Celnej około 10 ha – dalej trwa pompowanie 3 pompy spółki wodnej oraz dwie pompy dużej wydajności z Niemiec.

Powiat częstochowski

Częstochowa ul. Mirowska – pompowanie wody z piwnicy szpitala, ul. Srebrna pompowanie wody z rozlewiska rzeki Warta

Zalania i podtopienia występują jeszcze w dzielnicach Częstochowy:Zawodzie, Dąbie,Wyczerpy – Aniołów, Mirów. Sytuacja w podtopionych dzielnicach jest stabilna, brak napływu wody opadowej.

Łęg/gmina Kruszyna – pompowanie wody z rozlewiska rzeki Warta.

Zalania i podtopienia występują w gminach:Poczesna,Mstów,Kłomnice,Kruszyna,Koniecpol.

Sytuacja w podtopionych gminach jest stabilna, brak napływu wody opadowej.

Powiat gliwicki

Gmina – Gierałtowice miejscowość Przyszowice: obrona wałów przeciwpowodziowych na rzece Kłodnicy ul. Makoszowska, granica pomiędzy powiatem gliwickim i zabrzańskim. Wypompowywanie wody z terenu zalanego w pobliżu wałów przeciwpowodziowych – w dalszym ciągu zaangażowane zestawy pompowe z Republiki Czeskiej i Rybnika

Gliwice – lokalne podtopienia terenu oraz zalane piwnice. Zagrożenia tylko w przypadku dalszych opadów.

Powiat pszczyński

Gmina Miedźna: miejscowość Góra – umacnianie i monitorowanie wałów przeciwpowodziowych, pompowanie rozlewisk.

Miejscowość Wola – monitorowanie wałów przeciwpowodziowych, pompowanie rozlewisk.

Gmina Goczałkowice Zdrój miejscowość Goczałkowice – monitorowanie wałów przeciwpowodziowych, przepompowywanie wody ze stawu Rontok do rzeki Wisły.

Gmina Pawłowice miejscowość Krzyżowice – zakończono pompowanie rozlewiska na ulicy Ligonia i Śląskiej w Krzyżowicach.

Rozpoczęto wypompowywanie wody z rozlewiska w Krzyżowicach na ul. Zwycięstwa. Rozpoczęto wypompowywanie zalanych piwnic w miejscowościach: Goczałkowice, Studzionka, Góra, Mizerów.

Powiat raciborski

Miejscowość Turze (gm. Kuźnia Raciborska): nadal nie działa przepompownia wody. Woda ze zlewni przepompowywana jest za pomocą pomp szlamowych. Praca pompy z Republiki Czeskiej. Odnotowano spadek poziomu wody na rozlewisku o 10 cm. Na chwilę obecną przez cały czas pracuje 5 pomp dużej wydajności.

Gmina Nędza: w miejscowości Ciechowice trwa wypompowywanie rozlewiska, poziom wody na rozlewisku opadł o ok. 30 cm. Na chwilę obecną przez cały czas pracują 3 pompy dużej wydajności.

Gmina Krzyżanowice: pompowanie przez OSP piwnic z zalanych prywatnych posesji.

Miejscowość Siedliska ( Gmina Kuźnia Raciborska) trwa wypompowywanie rozlewiska pracuje tam 5 pomp dużej wydajności.

Powiat bieruńsko – lędziński

Miasto Bieruń – w dalszym ciągu polegają na pompowaniu wody z zalewisk ,, Bijasowice„ (w sumie około 550 ha), na bieżąco pompowanie wody z zalanych budynków mieszkalnych, dostarczanie łodziami wody pitnej i żywności .W działaniach pompowania zaangażowany jest Zestaw Pompowy z Republiki Czeskiej HLUCIN.

Gmina Bojszowy – działania polegają na pompowaniu wody z dwóch rozlewisk (Jedlina, Dworzysko) powierzchnia około 100 ha i miejsc zalanych i budynków mieszkalnych na tym terenie. W działaniach zaangażowany jest Zestaw Pompowy Z Republiki Czeskiej – OŁOMUNIEC.

Gmina Chełm Śląski – działania polegają na pompowaniu wody z rozlewiska ,,Chełm Mały” i częściowym pompowaniu z budynków , dostarczanie łodziami wody pitnej i żywności .

Miasto Lędziny – działania polegają na pompowaniu wody z dwóch rozlewisk ,,Goławiecki ,,i ,,Szynwalda,, Zalane jest około 15 posesji.

Gmina Imielin – działania polegają na pompowaniu wody z rozlewiska oraz pompowaniu wody z podtopionych posesji.

Zabrze

Zabrze – Makoszowy – przeciekające wały na rzece Kłodnica, nadal trwa zamknięcie mostu dla ruchu pieszego i kołowego, w trakcie wypompowywanie wody z zalanej drogi dojazdowej do chronionych obwałowań .

Powiat żywiecki

Miejscowość Międzybrodzie Bialskie przysiółek Łaski gmina Czernichów- kontynuacja działań z dnia wczorajszego. Ponadto na prośbę Policji zadysponowano łódź z OSP Międzybrodzie Żywieckie w celu patrolowania brzegu jeziora wzdłuż osuwiska.

Na pomoc zalanym i zagrożonym innym województwom z woj.śląskiego wyjechały następujące siły:

– do Bydgoszczy – kompania specjalna powodziowa (6 samochodów, 4 łodzie, 51 strażaków),

– do Konina – dwie sekcje /2 kontenery powodziowe z łodziami, 2 samochody gaśnicze/ wchodzące w skład specjalnej kompanii powodziowej ( 2 samochody, 11 strażaków),

– do Zielonej Góry – kontener przeciwpowodziowy (1 samochód, 2 strażaków).

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button