Region

Ratować zabytki techniki na Śląsku

Dla niektórych zabytków techniki to niestety może być ostatni już dzwonek. – Złodzieje zrobili swoje, złomiarze zrobili swoje. Przepiękna hala już prawie całkowicie zrównana z ziemią – mówi Gerard Sacherski, Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa w Katowicach.

Taki los spotkał budynki Szopienickiej Huty Cynku. To m.in. dzięki niej Katowice stały się potęgą przemysłu ciężkiego. Pozostało po niej już nie wiele.

Jak na razie tylko likwidowane kopalnie mają szansę na utrzymanie swojej świetności. Dzięki nim może już wkrótce Śląsk stanie się zagłębiem… turystyki przemysłowej. –  Będziemy podpowiadać co zrobić żeby było lepiej, a jeżeli spełnicie odpowiednie wymogi to traficie na listę podobną do listy UNESCO – stwierdza Dariusz Walerjański.

Powstający właśnie Międzynarodowy Ośrodek Badań Dziedzictwa Przemysłowego, ma szanse do tego doprowadzić. Muzea takie jak to, będą mogły liczyć na wsparcie. Bo dzięki ośrodkowi usłyszą o nich nie tylko rodzimi turyści. – Jest to muzeum inne od wszystkich, można dotknąć eksponatów. Dzieci mogą własnoręcznie wypiec bułki. Oraz różnorodność muzeum – tu jest muzeum chleba, ciekawostek i szkoły – mówi Barbara Lis, Muzeum Chleba w Raszionkowie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Państwo Żelińscy odwiedzają muzeum często. Tym razem przyprowadzili rodzinę z Cieszyna. Jak mówią, mogą tu wrócić do czasów dzieciństwa. – Rozpowiadamy wszystkim, że warto przyjść zobaczyć. To jest ewenement. Ja nie wiem czy w Polsce coś takiego jest – mówi Barbara Żelińska, turystka.

Ciekawych miejsc na mapie turystycznej Śląska przybywa. Pytanie tylko, czy można zrezygnować z wakacji nad morzem na rzecz tych w kopalniach. – W branży turystycznej nie decyduje się czego ludzie potrzebują. To właśnie turyści sami decydują i okazuje się, że w wielu miejscach świata coraz bardziej zainteresowani są turystyką przemysłową – uważa Francesco Frangialli, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Turystyki.

Tym zapaleńcom pomagać ma baza tworzona przez Międzynarodowy Ośrodek Badań Dziedzictwa Przemysłowego, który zamierza także wykreować globalny szlak turystyki przemysłowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button