Kraj

Rekordowy kontrakt na budowę sieci teleinformatycznej

Rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową unikała jednak słowa “kontrola”. Przekonywała, że audyt nie jest wymierzony w byłego szefa MSWiA: “Po prostu sprawdzamy, czy firma realizuje to zadanie zgodnie z założeniami. Chcemy mieć rzetelną ocenę” – podkreśliła Małgorzata Woźniak. Nie potrafiła jednak powiedzieć, kiedy będą znane efekty kontroli prowadzonej przez zespół ekspertów MSWIA.

“Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że kontrola jest bezprecedensowa. Jak pisze dziennik, pierwszy raz mamy do czynienia z tak “szczegółową kontrolą zarządzoną przez szefa resortu wobec poprzednika z własnego obozu politycznego”. Przetarg wygrała spółka ATM, która swoje usługi wyceniła na 500 milionów złotych.

Minister Julia Pitera nie widzi niczego dziwnego w tym, że szef MSWiA wszczął kontrolę w sprawie rekordowego kontraktu na budowę sieci teleinformatycznej. Julia Pitera, która w rządzie Donalda Tuska zajmuje się wykrywaniem nieprawidłowości w administracji podkreśla, że zawsze każdy sygnał o ewentualnych nieprawidłowościach jest sprawdzany. Przeprowadzanie kontroli nie jest jednak równoznaczne, że do nieprawidłowości doszło.

Minister Pitera wyjaśniła, że był to przetarg o bardzo wysokiej wartości i tak jak zwykle w podobnym przypadku i tu wpłynęły doniesienia od firm, które odpadły w przetargu. Julia Pitera podkreśliła, że jest możliwe i dopuszczalne w ustawie o zamówieniach publicznych odstąpienie od procedury konkursowej na rzecz innych form zamówienia. W takim przypadku zgłasza się sprawę prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli nie ma weta ze strony prezesa to usługa jest kontynuowana. “W tej chwili badane jest czy były przesłanki, żeby taką decyzję podjąć” – dodała minister.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jak podkreśla analityk rynku informatycznego Ewa Zborowska, firma ATM jest kompetentna do wykonania zadania, ale spółek, które mogą wykonać teleinformatyzację jest w Polsce zdecydowanie więcej, bo około dziesięciu. Są to zarówno polskie firmy, jak i obecne na naszym rynku firmy międzynarodowe – wyjaśnia analityk. Dodaje, że chociaż MSWiA w świetle prawa mogła zrezygnować z przetargu, to jednak nie jest to najlepsza metoda realizacji zamówień publicznych. To przetarg jest z punktu widzenia rynku najbardziej klarowny – podkreśla Ewa Zborowska.

Z sieci teleinformatycznej, którą ma stworzyć spółka ATM, będą korzystały między innymi policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe.

Szef Klubu Parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski nie widzi niczego nadzwyczajnego w tym, że szef MSWiA Jerzy Miller sprawdza działania swojego poprzednika Grzegorza Schetyny. Stanisław Żelichowski uważa, że kontrola wynika z poczucia odpowiedzialności. Stanisław Żelichowski był ministrem środowiska w różnych rządach. Przyznaje, że też kontrolował swoich poprzedników, żeby nie było żadnego cienia podejrzenia, ponieważ każdy minister odpowiada za to co się dzieje w resorcie.

Były szef MSWiA Ryszard Kalisz także potwierdza, że zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych zamówienia związane z bezpieczeństwem państwa można złożyć w trybie bezprzetargowym. Przyznaje, że te zamówienia były bezspornie z nim związane. Ryszard Kalisz dodaje jednak, że firmy, które zostają wybrane muszą spełniać pewne kryteria – mieć doświadczenie i gwarantować dobrą jakość. Ryszard Kalisz dodaje, że zbyt mało wie, aby ocenić kompetencje firmy ATM w tym zakresie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button