Rekrutacja do Policji – czego się spodziewać? Praktyczne porady
Aby dostać się do Policji trzeba zdać wymagające testy a przed tym przygotować sporą ilość dokumentów rekrutacyjnych. Jak faktycznie wygląda rekrutacja do Policji? Pomożemy Wam się odpowiednio przygotować! Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Jakie są wymogi formalne?
Kandydaci którzy chcą przystąpić do rekrutacji do Policji muszą spełnić ścisłe warunki rekrutacyjne. Bez spełnienia tych podstawowych minimów, nie ma możliwości przystąpienia do rekrutacji. Koniecznie sprawdźcie czy spełniacie poniższe wymogi formalne!
Wymogi formalne wobec kandydatów do Policji:
- obywatelstwo polskie;
- nieposzlakowana opinia;
- brak prawomocnego wyroku sądu ciążącego na kandydacie;
- kandydat może korzystać z pełni praw publicznych;
- wykształcenie co najmniej średnie;
- odpowiednie warunki fizyczne i psychologiczne;
- uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Złóż podanie do Policji! Co musisz przygotować?
Jeżeli spełniasz minimalne wymogi formalne to czas złożyć oficjalne podanie do przyjęcia do Policji! Zazwyczaj można je złożyć w komendzie wojewódzkiej lub w innych określonych placówkach.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
- Uzupełnione podanie o przyjęcie do służby;
- Kwestionariusz osobowy;
- Kserokopie dokumentów potwierdzające co najmniej średnie wykształcenie oraz dodatkowe umiejętności;
- dowód osobisty i książeczka wojskowa.
Jakiś czas po złożeniu dokumentów otrzymacie termin egzaminu do Policji. O tym jak one wyglądają opowiemy w kolejnej części artykułu.
Etapy testów do Policji
Egzaminy do Policji zawsze dzielą się na cztery różnorodne etapy. Pierwszy etap jest testem fizycznym, drugi to test wiedzy a kolejne dwa etapy są testami psychologicznymi . Poniżej przeczytacie czego możecie się na nich spodziewać.
-
Test Wiedzy Ogólnej – „TWO”
Arkusz testowy TWO obejmuje 40 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami – A, B, C lub D. Tylko jedna odpowiedź w każdym pytaniu jest prawidłowa.
-
Test Sprawności Fizycznej
Podczas testu każdy kandydat musi zaliczyć tor z ćwiczeniami w możliwie jak najkrótszym czasie. Pamiętajcie aby zabrać z sobą strój sportowy oraz zaświadczenie lekarskie dopuszczające do egzaminu. Musi ono zostać wydane maksymalnie na 14 dni przed przystąpieniem do egzaminu fizycznego.
-
Testy psychologiczne
Testy psychologiczne służą głównie sprawdzeniu czy kandydat nadaje się do pracy w Policji. Podczas testów sprawdzane są predyspozycje psychologiczne, osobowość, cechy charakteru oraz możliwości intelektualny każdego kandydata.
-
Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa polega na przesłuchaniu kandydata przez doświadczonych policjantów, które ma służyć przede wszystkim sprawdzeniu odporności kandydata na stres. Wielu kandydatów przyznało, że jest to jeden z najtrudniejszych etapów egzaminu do Policji.
Do przygotowania artykułu wykorzystaliśmy materiały dostępne na – https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/rekrutacja-do-policji-krok-po-kroku
źródło: artykuł partnera