KrajRegionSilesia Flesz

Rewolucja w edukacji. 820 milionów euro na szkolnictwo zawodowe!

Praktyka czyni mistrza to prawda znana od wieków, ale ministerstwo edukacji dopiero teraz wzięło ją sobie głęboko do serca. Połączenie teorii z praktyką w proporcjach 50 na 50 – to nowy sztandarowy projekt Joanny Kluzik Rostkowskiej. Zmiana polega na zwiększeniu liczby godzin nauki przez praktykę. Jak twierdzą sami uczniowie to zmiana potrzebna. – Jesteśmy słabo wykształceni w tym zawodzie, bo teoria dużo nie da, a jednak jak gotujemy i nosimy tace to lepiej nauczymy się tego zawodu – uważa Oliwia Okońska. uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych w Katowicach.

Kiedy jest się dłużej w pracy to lepiej się poznaje ekipę, z którą się pracuje, przez ten większy kontakt lepiej można się wszystkiego nauczyć. Bo tak jak się siedzi tylko te 6 godzin wtedy można tylko zrobić swoje – dodaje Filip Witkowski. uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych w Katowicach.

 

Praktyki do tej pory zajmowały średnio około 20 proc. czasu jaki uczeń spędzał w szkole. Po reformie będzie ich więcej.  Zmiany mają wejść w życie od nowego roku szkolnego. Ministerstwo tłumaczy, że to zwiększy szanse absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy. – Po pierwsze to zawsze lepiej się ćwiczy na żywym organizmie niż w jakichś warunkach sterylnych, a poza tym to zawsze zwiększa szanse, że jak taki pracodawca spojrzy na takiego ucznia i mu się spodoba  to wtedy mu da pracę – podkreśla Joanna Kluzik-Roskowska. minister edukacji narodowej. Środkiem do realizacji tego projektu jest 820 milionów euro. To suma, która resort zamierza wydać do 2020 właśnie na szkolnictwo zawodowe. Taka reforma poskutkował już za granicą. – Wszystkie kraje, które tę metodę stosują, czyli Niemcy, Dania i Austria, także część krajów a z Europy środkowej – Czechy i Węgry, odnotowują bardzo niską stopę bezrobocia u osób do 25 roku życia – informuje Grzegorz Sikorski. dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

Przy okazji ma poprawić się współpraca między samorządowcami a lokalnym biznesem. Tak, by wiadomym było jakich specjalistów potrzebuje dany region. – Tutaj akurat na Śląsku mamy wiele sąsiadujących ze sobą samorządów. Niemniej obecny system finansowania oświaty powoduje, że samorządy w ogóle ze sobą nie współpracują – oznajmia Urszula Stacha, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Katowicach.

 

 

Planowana reforma szkolnictwa zawodowego będzie największą zmianą w systemie edukacji od 2012 roku. Ministerstwo wciąż czeka na nowe pomysły, które zrewolucjonizować mogą polską szkołą, tak by armia absolwentów po opuszczeniu szkolnych murów nie była… armią bezrobotnych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button