Zdrowie

Rodzaje marihuany medycznej i jej wpływ na współczesną medycynę

Medyczna marihuana wykazuje szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i stan zdrowia wielu osób. W Polsce legalna jest od niedawna i niestety nadal budzi sporo kontrowersji. Sprawdź, jak się ją postrzega i na jakie problemy pomaga.

 

Terapię medyczną marihuaną specjaliści coraz częściej i chętniej zalecają przy wspomaganiu leczenia różnych chorób. Prowadzone badania znacząco przyczyniają się do szerzenia wiedzy o pozytywnych właściwościach konopi i ich możliwym zastosowaniu. Nie da się jednak ukryć, że marihuana lecznicza dalej budzi sporo kontrowersji, zarówno w społeczeństwie, jak i w środowisku lekarzy. Przekonaj się, czym jest medyczna marihuana i na jakie dolegliwości się ją przepisuje.

Czym jest lecznicza marihuana?

Konopie stosowane były przez członków wielu kultur na przestrzeni setek lat. Ze względu na swoje liczne i różnorodne właściwości, wykorzystywano je zarówno w lecznictwie, jak i przy religijnych obrzędach, a nawet we włókiennictwie. W czasach nowożytnych dobroczynne funkcje konopi odkryto na nowo dopiero w XIX wieku.

Przez bardzo długi czas marihuana była w głównej mierze znana ze swoich właściwości psychodelicznych i wykorzystywana przez niektórych jedynie w celach rozrywkowych. Wkrótce jednakże naukowcy przeprowadzili liczne badania i zaczęli odkrywać, że mają one wiele przydatnych medycynie zastosowań.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Marihuana lecznicza powstaje z suszu konopi, które rosną w specjalnych, ściśle kontrolowanych warunkach. Konopie lecznicze są bardzo dokładnie przebadane, a ich produkcja przebiega w taki sam sposób, jak przy każdym innym leku. Warto wiedzieć, że niezmiernnie ważne jest nie tylko przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale i kontrola jakości roślin, nawozów oraz zawartości głównych substancji aktywnych (THC, THCV, CBD, CBG, flawonoidy, terpeny itd.).

Rodzaje medycznej marihuany

Można wyróżnić trzy rodzaje marihuany, które wykorzystuje się obecnie w medycynie. Należą do nich konopie indyjskie (cannabis indica), konopie siewne (cannabis sativa) oraz konopie dzikie (cannabis ruderalis). Do celów leczniczych wykorzystuje się najczęściej cannabis indica i sativa, chociaż odmian rośliny jest znacznie więcej i naukowcy są zdania, że z czasem będzie można je również z powodzeniem wykorzystywać w medycynie.

Zastosowanie leczniczej marihuany w medycynie

W Polsce medyczną marihuanę zalegalizowano w 2017 roku, a zapotrzebowanie na nią rośnie z każdym rokiem. Chociaż zastosowanie marihuany w lecznictwie jest coraz powszechniejsze, nadal wzbudza to wiele kontrowersji. Przez brak odpowiedniej wiedzy o właściwościach leczniczych konopi, nadal stosunkowo niewielu lekarzy zgadza się na jej przepisywanie.

„Zastosowanie konopi leczniczych dla wielu osób często stanowi jedyną szansę na uśmierzenie bólu i uporanie się z dyskomfortem spowodowanym przez niektóre ze  schorzeń. Mimo to lekarze często nie są odpowiednio wyedukowani w kwestii wykorzystania medycznej marihuany, a niektórym wciąż zdarza się powtarzać nieprawdziwe sformułowania o jej rzekomej szkodliwości”. – mówi ekspert związany z centrum-mk.pl.

Na co pomaga medyczna marihuana?

Na szczęście coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie konopi. Lista chorób, których leczenie wspomaga przyjmowanie medycznej marihuany stale się zwiększa, tak jak i wiedza specjalistów, którzy badają zarówno same konopie, jak i również ich wpływ na pacjentów. Do najpowszechniejszych schorzeń, przy których leczeniu korzysta się z medycznej marihuany należą:

  •  stwardnienie rozsiane;
  • choroba Parkinsona;
  • choroba Alzheimera;
  • depresja;
  • lęki oraz fobie;
  •  padaczka lekooporna;
  • nowotwory – medyczna marihuana łagodzi m.in. efekty po chemioterapii.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy kwalifikujemy się do terapii medyczną marihuaną, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Coraz więcej specjalistów otwiera się na tę formę wspomagania leczenia i chętnie przepisuje konopie pacjentom, u których może przynieść znaczące korzyści.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Niestety medyczna marihuana to nadal deficytowy towar 🙁 Czekam aż będzie można normalnie hodować w domowych warunkach sativę czy indicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button