Rosja przjęła propozycję współpracy z NATO ws. ochrony antyrakietowej

Anders Fogh Rasmussen nazwał porozumienie wielkim sukcesem i nowym otwarciem w stosunkach NATO-Rosja. Podkreślił, że po raz pierwszy w historii Rosja i państwa Sojuszu będą wspólnie bronić swego terytorium. Dodał, że dzięki temu Rosja będzie wiedzieć, iż system antyrakietowy nie jest skierowany przeciwko niej. Zdaniem sekretarza generalnego NATO, wymiana informacji z Rosją poszerzy wiedzę Sojuszu o ewentualnych zagrożeniach.
Także prezydent Stanów Zjednoczonych jest przekonany, że porozumienie zapoczątkuje nowy etap w relacjach NATO z Rosją. “Postrzegamy Rosję jako partnera, a nie przeciwnika” – powiedział Barack Obama.
Amerykański prezydent dodał, że postanowiono pogłębić współpracę NATO i Rosji w wielu kluczowych obszarach: Afganistanu, walki z przestępczością narkotykową i w dziedzinie bezpieczeństwa. Rosja bardzo pomogła Sojuszowi w polityce wobec Iranu, a także zgodziła się na transportowanie zaopatrzenia dla misji w Afganistanie przez swoje terytorium – mówił Barack Obama. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę, jak wiele jest obszarów współpracy NATO z Rosją, Sojusz popełniłby błąd, wracając do poprzednich relacji opartych na braku zaufania.
Obama dodał, że podpisanie nowego amerykańsko-rosyjskie porozumienie o redukcji zbrojeń strategicznych START jest kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy. Układ wygasł w grudniu 2009 roku. Barack Obama dodał, że kolejny szczyt NATO w 2012 roku odbędzie się w Stanach Zjednoczonych.
W przemówieniu na szczycie w Lizbonie prezydent Dmitrij Miedwiediew pogratulował przywódcy USA Barackowi Obamie “odwagi” do odrzucenia poprzedniej wersji projektu tarczy antyrakietowej, opracowanej przez jego poprzednika George’a W. Busha. Nie przywidywał on udziału Rosji w systemie obrony antyrakietowej. “Okres trudnych i napiętych relacji jest za nami ” – powiedział Miedwiediew.
Rosyjski prezydent ostrzegł jednak, że budowa systemu ochrony antyrakietowej naruszy równowagę jądrową, co może być niekorzystne dla Europy i całego świata. Zdaniem Dmitrija Miedwiediewa, może to doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń. Prezydent Miedwiediew oświadczył, że Rosja jest gotowa współpracować z NATO w monitorowaniu programów nuklearnych innych krajów.