RegionWiadomość dnia

Rośnie liczba złodziei paliwa

Paliwowe przekręty sposobem na wysokie ceny. Przynajmniej dla złodziei, których gdy ceny rosną jest coraz więcej. – W latach poprzednich tego typu zjawisko występowało marginalnie w zasadzie jeden, dwa przypadki na pół roku. Teraz ta liczba niestety wzrosła – informuje podkom. Marek Słomski, KMP w Gliwicach. Nie tylko w Gliwicach. Firma w Pilchowicach, koło Gliwic okradana była kilkukrotnie. Straty liczone są tu już w tysiącach litrów. – Dwa razy spuścili z baków z ciężarowych samochodów. A raz mieliśmy ładowarkę z tyłu. Jeden z pracowników zauważył i pogonił – opowiada Mariusz Madeja, właściciel firmy w Pilchowicach.

Tyle że najczęściej wygrywa tu spryt i zaskoczenie. Paliwa ubywa masowo z baków ciężarówek. Dla złodzieja każdy z nich to już gra o grubsze pieniądze. – Niektóre samochody mają po dwa zbiorniki. Mają nawet tysiąc litrów i nawet więcej. Zależy wszystko jaki bak jest – wyjaśnia Krzysztof Godlewski, zawodowy kierowca. Dlatego wielu zawodowych kierowców coraz częściej tankuje mniej. Stąd jednak bez pełnego baku trudno wyjechać. W ostatnią sobotę z dworca PKS-u Gliwicach złodzieje spuścili paliwo z autobusu. Na razie nie udało się ich zatrzymać. – Wydaje się, że te pojazdy powinny być bezpieczne z uwagi na to, że tam są osoby, które pilnują dany rejon. Jednakże, jak się okazuje to złodzieje często pilnują stróżów i wykorzystują moment ich nieuwagi – tłumaczy podkom. Marek Słomski.

Benzyna i ropa na czarnym rynku sprzedawana jest nawet o 40% taniej. Czarnorynkowe ceny podobne są do tych sprzed kilku miesięcy w legalnym obrocie. Straty w paliwie to również dodatkowe wydatki u mechanika. Działanie złodziei jest nieskomplikowane, więcej problemów z holowaniem i naprawą dziurawego baku mają właściciele samochodów. – Trzeba zdemontować taki zbiornik z samochodu. Naprawa około 200 złotych takiego zbiornika, bo trzeba spawać na gorąco – mówi Adam Kotwas, mechanik samochodowy.

Koszty rosną wraz z rosnącymi cenami paliwa. A to na pewno nie studzi zapału złodziei i tych, którzy chcą za tankowanie płacić mniej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button