KrajRegion

Rozbiegane Śląskie, czyli jedenasta edycja Silesia Marathon

Przed nami jedenasta edycja Silesia Marathon, największej masowej imprezy sportowej w regionie. Umowę w sprawie współorganizacji imprezy podpisano w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Prowadzący siedzi w baranie. Gość niespodzianka! TOP 5 Silesia Flesz

W dniach 5-7 października czeka nas prawdziwe biegowe święto. Metą tegorocznego maratonu i biegów towarzyszących będzie bieżnia Stadionu Śląskiego. Umowę w sprawie współorganizacji imprezy w imieniu samorządu województwa podpisał marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża.

-Cieszę się, że maratończycy po raz kolejny pobiegną ulicami śląskich miast i będą finiszować na bieżni Stadionu Śląskiego. Województwo Śląskie stawia na aktywność fizyczną i zdrowy styl życia, a Stadion Śląski jest obiektem dostępnym dla każdego, dla profesjonalistów i amatorów. Wierzę, że ten obiekt stanie się narodowym stadionem lekkoatletycznym, a Silesia Marathon wpisze się idealnie w obchody stulecia Powstań Śląskich. Chcemy uczcić tę rocznicę w sposób wyjątkowy, a przy okazji promować atrakcyjne i nowoczesne województwo śląskie – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Silesia Marathon to bieg uliczny na dystansie 42,195 km i jedyny w Europie bieg maratoński poprowadzony ulicami czterech miast (Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów), a jednocześnie największa impreza biegowa na Śląsku i jeden z największych maratonów w Polsce. Silesia Marathon należy do stowarzyszenia AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych), a trasa biegu posiada międzynarodowy atest IAAF oraz PZLA.

Oprócz biegu głównego, w ramach imprezy odbędą się liczne biegi towarzyszące. Tradycyjnie organizowany jest Silesia Półmaraton, Mini Silesia Marathon na dystansie 4,2 km oraz biegi sztafetowe dla dzieci i młodzieży. W roku 2019 organizatorzy dopisali do listy kolejny bieg – Ultra Silesia Marathon, którego trasa wynosi 50 km.

-Silesia Marathon to nie tylko wiodące wydarzenie biegowe w kraju, ale i unikalne na skalę tej części Europy, dzięki mecie na największym lekkoatletycznym stadionie w Polsce. Cieszę się, że nasze kilkuletnie działania zaowocowały zacieśnieniem współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i mam nadzieję, że tegoroczny maraton przyciągnie jeszcze więcej biegaczy i padnie kolejny rekord frekwencji – mówi organizator wydarzenia, Bohdan Witwicki.

Silesia Marathon to również znakomita promocja województwa śląskiego. Maratończycy biegną przez cztery miasta, mijając po drodze m. in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, Osiedle Nikiszowiec, siedzibę TVP Katowice, Willę Fitznera i wiele obiektów nawiązujących do industrialnej historii regionu. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony maratonu jest: „Twój bieg. Twoje zwycięstwo. Śląskie 1919–2019”, nawiązujące do setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Na medalach i koszulkach znajdą się również motywy Powstań Śląskich.

-Chcemy włączyć się w obchody stulecia Powstań Śląskich. Naszym pomysłem na uczczenie tego wydarzenia jest organizacja Triady Biegowej Powstań Śląskich. Ta ciekawa sportowa rywalizacja zakończy się w 2021 roku, a udział w niej może wziąć każdy – wystarczy stanąć na starcie jednego z tegorocznych biegów i w kolejnych dwóch latach podejmować sportowe wyzwania na wybranym przez siebie dystansie – dodaje Bohdan Witwicki.

Partnerem Triady Biegowej Powstań Śląskich został Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Aby zdobyć triadę należy w ciągu trzech lat ukończyć trzy dowolne biegi, z oferty organizatorów. Jeden z nich nie może być krótszy niż półmaraton. W zależności od liczby pokonanych kilometrów uczestnicy otrzymają jedną z nagród: trofeum złote – za pokonanie min. 100 km., trofeum srebrne – za pokonanie min. 50 km., lub trofeum brązowe – za pokonanie min. 25 km.

Zawodnicy, którzy ukończą Triadę Biegową Powstań Śląskich, będą mogli wnioskować o przyznanie pamiątkowego trofeum po ogłoszeniu oficjalnych wyników ostatniego biegu wchodzącego w skład TBPŚ w 2021 roku.

 

źr. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button