KrajRegion

Rozbudowa drogi ekspresowej S1 w Sosnowcu. Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej podpisana

Władze Sosnowca podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy drogi ekspresowej S1. Kluczowa jest budowa węzła, który odciąży ruch m. in. w dzielnicy Kazimierz.

 

– W zasadzie najważniejszym i najbardziej kluczowym jest połączenie ulicy 11-go listopada z istniejącym układem drogi S1. To będzie wybudowanie zupełnie nowego węzła, który bezkolizyjnie i bezpiecznie będzie łączył centrum miasta z drogą, która przecina miasto na dwie części. A dzisiaj obsługiwana jest przez jeden węzeł Porąbka, zakorkowany, problematyczny i niebezpieczny – mówi Jeremiasz Świerzawski, z-ca prezydenta Sosnowca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nowy lek na COVID-19. Od poniedziałku dostaną go pacjenci na Śląsku

Ciąg dalszy artykułu poniżej

IKEA będzie drukować słynne klopsiki w 3d! Będą też robaki i algi

Koronawirus w Polsce: Piąta fala nie będzie ostatnią

Inwestycja w Sosnowcu jest realizowana we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wspólny projekt ma finalnie objąć rozbudowę S1 na odcinku Sosnowiec – Mysłowice o długości 6 km. Dokumentacja ma powstać w ciągu 16 miesięcy.

– Przebudowa będzie gruntowna, będzie dotyczyła wszystkich elementów drogi. I urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i odwodnienia, korekty łuków, korekty łącznic na węzłach. Zatem będzie to dosyć znacząca poprawa zarówno płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego. I nie ma co ukrywać, najważniejszym, bardzo ważnym też elementem będzie węzeł Klimontów, czyli ta część, którą będzie projektował Sosnowiec – mówi Marek Niełacny, p.o. Dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Umowa z firmą projektową, którą podpisano dziś w Sosnowcu opiewa na blisko 4 mln złotych.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ:

– Jest część miejska i część dla generalnej dyrekcji. Ta część miejska ma w zasadzie w 90% wykonany projekt, my mamy go zaktualizować i o wybrane decyzje administracyjne potwierdzić prawidłowość. Bo teraz my będziemy firmować to i brać odpowiedzialność za wszystkie rozwiązania techniczne, także musimy potwierdzić prawidłowość tego projektu. I przygotować materiały do uzyskania tej najważniejszej decyzji administracyjnej, czyli decyzji z RID. Ta, na
podstawie której możliwe będzie wybudowanie tego węzła – mówi Piotr Urbański, firma projektowa Highway Sp. z o.o.

Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji mają potrwać do 2023 roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2024 i według założeń ma potrwać do 2025 roku. Szacowana wartość całej budowy to 120 mln zł.

Autor: Monika Taranczewska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button