Rozpoczęły się Dni Województwa Śląskiego

Mocne uderzenie, nie dla wrażliwych uszu. Festiwal Rock Stars to muzyczny początek Dni Województwa Śląskiego. Dla nowej wokalistki Łez to debiut w katowickim Spodku, ale zespół jest tu wciąż mile widziany. – Jesteśmy związani z tym regionem. Bardzo często jesteśmy tutaj zapraszani i nie do końca jest tak, że jakiś zespół z danego regionu jest w tym regionie dyskryminowany – mówi Adam Konkol z zespołu Łzy. Tego z pewnością nie może powiedzieć zespół Myslovitz. Na koncercie inaugurującym festiwal to właśnie do niego trafi statuetka Rock Stars.
Jednak ten festiwal to także poszukiwanie rockowych talentów. – Jest bardzo dużo młodych zespołów, które będzie można zobaczyć i przekonać się, że choć nie mają dużej siły przebicia, to na pewno mają dużo do zaoferowania – zapewnia Michał Wójcik, współorganizator festiwalu. Najlepsze zespoły w piątek będą rywalizować na ulicy Mariackiej. Najlepszy z nich zagra z gwiazdami w sobotę w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.
Rockowo, sportowo ale i tradycyjnie. Święto regionu to prezentacja jego różnych walorów. – Będą też trochę inne imprezy, takie jak Majówka Papieska, na którą zapraszamy w przyszłym tygodniu. Będą również imprezy sportowe np. Gimnazjada, finały ligi Orlików oraz kobiet, a także Dzień Otwarty Stadionu Śląskiego – informuje Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Ten w zeszłym roku przyciągnął do legendarnego “kotła czarownic” ponad 1000 odwiedzających. – Najczęściej ludzie pytali o to, ile stadion będzie miał krzesełek, jaka będzie pierwsza impreza na stadionie po zakończeniu modernizacji, czy na pewno będzie bieżnia lekkoatletyczna oraz na ile ten stadion się zmieni – mówi Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego.
W sobotę wszyscy ci, którzy kibicują rozbudowie Śląskiego, będą mogli zobaczyć jak zmienia się największa arena sportowa w regionie. Na pierwszy koncert tutaj trzeba jednak będzie poczekać jeszcze kilkanaście miesięcy. Tak długo nie trzeba czekać, by poznać muzyczną historię regionu. W chorzowskim skansenie można wcielić się w rolę artystów zespołu “Śląsk”. – Park etnograficzne jest enklawą, w której skupia się tradycja wsi śląskiej i dlatego staramy się działać w tym odcieniu tradycyjności – przyznaje Bogdan Kuboszek, dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.
Odcieni śląskości jest co nie miara. Dni województwa to szansa na to by poznać choć część z nich.