RegionWiadomość dnia

Ruda Śląska: Akcja po zalaniach zakończona. Niegowa i Lelów liczą straty

W Rudzie Śląskiej wszystkie drogi są przejezdne i nie ma żadnego zagrożenia po sobotniej nawałnicy. Ciągle jednak są szacowane straty. Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej są w terenie, by bezpośrednio kontaktować się z rodzinami, które potrzebują pomocy. “-Na chwilę obecną nie ma już żadnych zalewisk” – mówi Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. “–Trwa jeszcze wypompowywanie wody z garaży i piwnic przy ul. Radoszowskiej, gdzie woda opadowa ściąga do najniższych punktów, ale nie zagraża już nawierzchni drogi czy budynkom” – informuje.

Od wczoraj zupełnie przejezdna jest również ul. Kokota, gdzie zaprzestano przepompowywania przez przepust. “–Akcję właśnie zakończono” – podsumowuje Dymek. Osoby, które zostały poszkodowane po przejściu nocnej nawałnicy, nie pozostaną jednak bez wsparcia. “– Zależy nam, by pomoc do poszkodowanych dotarła jak najszybciej, dlatego zaangażowaliśmy maksymalną liczbę naszych pracowników socjalnych, także z innych dzielnic, którzy bezpośrednio w terenie szacują straty” – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

“– W pierwszej kolejności wywiady są przeprowadzane u rodzin w miejscach, w których podtopienia były największe, tj. na ulicach: Radoszowskiej, Zgrzebnioka, Kochłowickiej, Gęsiej, Granicznej, ZMP, a także Admiralskiej, gdzie dodatkowo doszło do pożaru” – podkreśla. “-Dopiero po uzyskaniu danych bezpośrednio od poszkodowanych będziemy w stanie oszacować, ile osób zostanie objętych pomocą. To da nam podstawę do uruchomienia pomocy z budżetu miasta w formie zasiłków celowych dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej” – tłumaczy Morys. “-W przypadku szkód naruszających niezbędne potrzeby bytowe, np. zalania mieszkania, będziemy się zwracać do Wojewody Śląskiego o dodatkowe środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa” – mówi.

Poszkodowani mogą również sami zgłaszać się do pracowników socjalnych. W Rudzie Śląskiej – Bykowinie sekcja pracowników socjalnych mieści się przy ul. Kowalskiego 1a, telefon: 32/240-34-04, 32/342-36-30, w Kochłowicach przy ul. Tunkla 1, telefon: 32/342-26-20, w Bielszowicach przy
ul. Bielszowickiej 114 b, telefon: 32/240-24-69, 32/344-03-32, w Halembie przy ul. Solidarności 7, telefon 32/242-98-28, 32/340-86-84, w Wirku przy ul. Jankowskiego 8, telefon: 32/342-40-60, 32/797-32-30. Dane wszystkich sekcji pracowników socjalnych znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej rudzkiego MOPS-u: http://www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl/index.php?l1_id=2838&komunikat=2838&parent=584&t=m

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Straty zlicza także Jura Krakowsko-Częstochowska. W gminie Niegowa największe straty powstały po powodzi w infrastrukturze drogowej. Podtopionych zostało kilkanaście domów i gospodarstw rolnych, zniszczone zostały także zasiewy. Zalane zostały między innymi Biała Wielka i Turzyn. Ucierpiała także miejscowość Bliżyce, oraz Sokolniki, gdzie w jednej z hodowli utonęły świnie. Z Sokolnik nie można dostać się do Lelowa – woda zerwała tu most. Żywioł zniszczył również drogę wojewódzką z Lelowa do Niegowy. Straty w uprawach rolnych szacują pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button