Region

Ruda Śląska: Jak dobrze pisać po śląsku?

50 uczniów szkół średnich z Rudy Śląskiej wzięło udział w pierwszym w historii miasta i Górnego Śląska dyktandzie godki śląskiej. Z tym wyzwaniem najlepiej poradził sobie Damian Ciecierski z ZSP nr 2, drugie miejsce zajęła Paulina Klyszcz z ZSP nr 2, zaś trzecie Marta Lisowska z ZSO nr 3. To niecodzienne wydarzenie zorganizowane zostało w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II, jako finał projektu „Opowiem Ci o moim Śląsku”. W całorocznym przedsięwzięciu udział wzięło pięć rudzkich placówek. – Nasz projekt zrodził się z ogromnej miłości do Śląska i śląskiej ziemi – podkreślał dyrektor ZSO nr 3 Rafał Otręba.ąska

 

W dyktandzie udział wzięli uczniowie pięciu rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. Kochłowickie liceum reprezentowali m.in. Grzegorz Dulęba, Karolina Wolny oraz Marta Lisowska. – Poziom trudności dyktanda był średni. Trzeba się było jednak mocno skupić i wsłuchać, pamiętać, że nie ma „ą” czy „ę”. Wcześniej do zapisu godki używałam pisowni polskiej. Na szczęście mieliśmy warsztaty, podczas których pan profesor mówił nam, jak zapisać poprawnie m.in. końcówki – mówiła Marta. Pozytywnej myśli po napisaniu dyktanda była też Karolina. – Z tak trudnym tekstem nie spotkaliśmy się wcześniej na warsztatach, ale myślę, że będzie dobrze. Dla mnie większą trudnością było wyłapanie poszczególnych słów niż ich zapisanie, ponieważ niektóre są do siebie podobne – mówiła. – Żyjemy w społeczeństwie, w którym głównie słyszymy gwarę, nie widzimy jej w pisowni, inaczej niż w innych regionach. Teraz, po warsztatach, wiemy coś o naszej godce więcej – podsumowała.

 

Myślę, że projekt w którym wzięliśmy udział, to bardzo fajna inicjatywa – zaznaczał Grzegorz Dulęba. – Wśród młodych ludzi ta godka powoli zanika, dlatego warto by szkoły zachęcały młodzież do zapoznania się ze swoimi korzeniami, nasza tradycją. Myślę, że to zaowocuje w przyszłości – mówił. – Mnie udział w projekcie pozwolił inaczej spojrzeć na naszą godkę. Inaczej spojrzeć też na rodowitych Ślązaków – podsumował.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

Uczniowie, biorący udział w dyktandzie, rywalizowali o puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Najlepiej z dyktandem w śląskiej godce poradził sobie Damian Ciecierski z ZSP nr 2, zaś drugie miejsce zajęła Paulina Klyszcz z tej samej szkoły. Tak Damiana, jak i Paulinę przygotowała pani Hanna Chodun. Trzecie miejsce zajęła Marta Lisowska z ZSO nr 3 przygotowana przez panią Annę Rzepkę. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc jesienią wyjadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego ufundowaną przez europosła Marka Plurę.

 

Dyktando podsumowało całoroczny projekt „Opowiem Ci o moim Śląsku”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie mieli okazję spotkać się ze światowej sławy tenorem Sylwestrem Targoszem-Szalonkiem, fotografem młodego pokolenia Łukaszem Kohutem oraz ekspertem DURŚ  ds. edukacji Alojzym Zimończykiem. Z projektu korzystali również nauczyciele, którzy mieli możliwość m.in. uczestnictwa w wykładach edukacyjnych i zapoznania się z zasadami pisowni śląskiej, przyjętej przez zespół do spraw standaryzacji pod kierownictwem prof. Jolanty Tambor.

 

Z pomysłem projektu „Opowiem Ci o moim Śląsku” dotarła do naszej szkoły pani Weronika Szołtysek i od tego wszystko się zaczęło. W sumie pomysł dotyczył tylko tytułu projektu. Jesienią ubiegłego roku zorganizowaliśmy w tej sprawie spotkanie. Pojawili się na nim przedstawiciele Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich i zdecydowali, że wspomogą nas w realizacji przedsięwzięcia – wspominała Anna Rzepka, nauczyciel historii w ZSO nr 3 i koordynator projektu. – Młodzież początkowo podchodziła z niepewnością do przedstawionego im projektu. My godomy po śląsku, ale nie potrafimy pisać. Uspokajaliśmy, że będzie czas na zapoznanie się z wszystkimi zasadami. Odbyły się warsztaty dla nauczycieli, które poprowadził pan Alojzy Zimończyk. Następnie odbyły się warsztaty dla uczniów. Potem już w poszczególnych szkołach przygotowywano się do dyktanda. Okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” – mówiła. – Wielkim moim marzeniem jest to, by w przyszłym roku odbyło się drugie rudzkie dyktando. Chcielibyśmy też poszerzać sam projekt, angażować więcej osób i dotykać Śląska na wielu płaszczyznach. Pokazać młodym ludziom, że jest literatura śląska, kino śląskie, że Śląsk to nie tylko to, co mają w domu – że stwarza bogatą ofertę dla młodego człowieka – zaznaczała.

 

Organizatorami dyktanda jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej i Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich. Prezes Stowarzyszenia DURŚ Józef Porwoł, zwracał uwagę na ogromną wartość śląskiej godki, tradycji i historii. – Aby szerzyć śląskość ważne jest zaangażowanie miast, rodziców, potrzebni są zdolni rechtorzy, czyli nauczyciele. Śląszczyzna jest w rejonach typowo wiejskich, gdzieś koło Wodzisławia, Lublińca, Rybnika, Mikołowa i w Rudzie Śląskiej też powinna być – mówił.

 

(źr: UM Ruda Śląska)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button