RUDA ŚLĄSKA: 6 stycznia na ulice Rudy Śląskiej wyjdzie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy pochodu tradycyjnie wyruszą spod kościoła pw. Piusa X przy ul. Szyb Powietrzny. Początek o godz. 11:30. Do udziału w wydarzeniu zapraszają Rycerze Kolumba oraz młodzież oazowa działająca przy parafii.
Liczymy na to, że pogoda będzie dla nas łaskawa. Wystawienie jasełek w przestrzeni miasta oraz wspólne kolędowanie to świetny i skuteczny sposób pozwalający na dotarcie do dzieci i młodzieży – mówi Andrzej Polczyk z działających przy parafii Rycerzy Kolumba.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Orszak spod kościoła Piusa X wyruszy o godz. 11:30. Przejdzie on ul. Wolności do ul. Różanej, a następnie ulicami: Narcyzów, Zabrzańską i Chryzantem aż do Szkoły Podstawowej nr 30. W „auli letniej” zostaną przedstawione ostatnie sceny jasełek.
Na trasie przemarszu orszaku znajdują się trzy sceny, na których zaprezentowane zostaną jasełka. Pierwsza z nich znajdować się będzie na placu przed parafią Piusa X, druga – koło osiedlowego pawilonu handlowego, natomiast trzecia w auli Szkoły Podstawowej nr 30.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, z kolei wszystkie dzieci chorągiewki i peleryny w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim – podkreśla Andrzej Polczyk.
Rudzki przemarsz organizowany jest we współpracy z prężnie działającą Fundacją „Orszak Trzech Króli”. Podobne orszaki są organizowane w ponad 750 miejscowościach w Polsce. W ramach akcji przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, pokazy, ponadto konkursy na najpiękniejszą szopkę oraz tematyczne przebranie. Orszak z Rudy Śląskiej objął także Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska.
Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Dlatego wspominamy tego dnia wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, gdy trzej Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. W VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Ponadto przynieśli ze sobą dary: mirrę, złoto i kadzidło.
(źródło: rudaslaska.com.pl)