W całym kraju ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Specjaliści różnych instytucji, w tym sądów, prokuratur, policji, a także organizacji pozarządowych przez najbliższy tydzień udzielać będą bezpłatnych konsultacji.
-Będą służyć ewentualnym zgłoszeniom czy osobom, które się do nas zgłoszą z różnego rodzaju problemami związanymi z przestępczością, żeby ich pouczyć, ewentualnie ukierunkować o można, jaka jest procedura, poinformować o realizowanych uprawnieniach, które są rekomendowane przez ministerstwo sprawiedliwości, tutaj mam na myśli taką pomoc poza policyjną – mówi mł. insp. Krzysztof Kazek, pełnomocnik komendanta KWP w Katowicach ds. ochrony praw człowieka.
Jedną z placówek jest otwarty dziś przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Bezpłatną poradę prawną lub psychologiczną można uzyskać tu przez cały rok. –Zwykle przychodzą kobiety z przemocy domowej, ale nie tylko, są też osoby po wypadkach komunikacyjnych, są też osoby oszukane bardzo często, które zostały podstępem oszukane, wykorzystano ich naiwność – mówi Aleksandra Sikora, Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Katowicach.
Dzień 22 lutego ogłoszono Dniem Ofiar Przestępstw w 2003 roku. Lista ośrodków biorących udział w akcji dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości. (Martyna Mikołajczyk)