RegionWiadomość dnia

Rybnik namawia mieszkańców na oddłużenie mieszkań. Rusza Rybnicki Program Oddłużenia

Ponad 53 mln zł zalegają rybniczanie Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej. Miasto ma jednak pomysł na odzyskanie pieniędzy. Pomóc ma Rybnicki Program Oddłużenia.

 

-31 mln jest nieściągalne. To komornicy w swoich decyzjach, na papierze niejako przedstawili, także w pewnym sensie jest to wirtualny pieniądz. Możemy nic nie robić albo możemy podjąć działania takie, które spowodują, że uruchomiony program, a na to bardzo liczę, da szanse tym, którzy mają pewne grzechy, ale będzie też impulsem rozwojowym dla całej struktury ZGM – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rybnik namawia mieszkańców na oddłużenie mieszkań. Rusza Rybnicki Program Oddłużenia

Do programu mogą się zgłaszać osoby, które korzystają z lokalu w sposób zgodny z umową minimum przez rok przed złożeniem wniosku, mają zadłużenie z okresu co najmniej 6 miesięcy i nie zajęły lokalu w sposób bezprawny. Możliwości oddłużenia są dwie – 70% w przypadku jednorazowej wpłaty bądź 50% w przypadku spłaty zadłużenia w ratach. By dług zniknął, konieczne jest regularne płacenie czynszu przez dwa lata.

-Myślę, że realnie rzecz biorąc do budżetu wpłynie 6-7 mln zł. Optymistycznie może to być nawet kilkanaście milionów złotych – wylicza Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Na podobny krok zdecydowały się kilka lat temu władze Bytomia. Tam abolicja wprowadzona była dwukrotnie. -W 2015 i 2016 roku mieliśmy wprowadzone przepisy, które umożliwiały umorzenie 70% posiadanych zaległości. Z tego tytułu gmina odzyskała ponad 4,5 mln. Wielu dłużników uregulowało stan prawny lokalu, bo uzyskało tytuł prawny do lokalu, który w dużej mierze stracili z uwagi na zaległości, no i miejmy nadzieję, że pozbyli się problemu zadłużenia na długie lata – mówi Sonia Ilga, dział windykacji Bytomskich Mieszkań.

Rybnik namawia mieszkańców na oddłużenie mieszkań. Rusza Rybnicki Program Oddłużenia

Na podobne efekty teraz liczą w Rybniku. Podkreślając przy tym, że akcja nie ma na celu propagowania złych zachowań, a dobrych nawyków. -Chciałbym wyjaśnić jedną podstawową rzecz, że to umorzenie nie następuje z dnia na dzień a tylko i wyłącznie po dwóch latach pełnej płatności za swój lokal oraz rzecz bardzo ważna – ci dłużnicy, którzy zdecydują się na ten krok mają też pewność, podobnie jak mieszkańcy którzy solidnie płacili, że ZGM te pieniądze zainwestuje w tkankę mieszkaniową, która jest na stanie ZGM i to jest zysk nas wszystkich, samorządu miasta Rybnika – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wnioski w ramach Rybnickiego Programu Oddłużenia można składać przez sześć miesięcy.
(Sandra Hajduk)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button