Region

Rycerze w Chudowie

Rycerze – poszukiwani od najmłodszych lat dlatego, że od zawsze byli towarem raczej deficytowym. Bo tych o dobrym i łagodnym sercu dopadała zazwyczaj brutalna rzeczywistość. – Każdy miał w głowie poukładane i to jest główna cecha. Oczywiście determinacja, samozaparcie żeby walczyć i wygrywać – wymienia Michał z Gniezna. Niestety nie każdemu wygrywać było dane. A od dawien dawna białogłowy pożądliwym wzrokiem darzyły raczej tych silniejszych, a nie tych o gołębim usposobieniu. Ci zaś doskonale wiedzieli co zrobić, żeby posmakować ich dobroci. – Każda kobieta chciałaby wierzyć, że mężczyźni zabiegali o nasze względy walczyli o nas, a miłość była tą cnotą, o której śpiewali dawni bardowie – mówi Agnieszka Szajna.

A, że tak właśnie było nietrudno sprawdzić. Bo większość rycerzy o gentelmeńskim usposobieniu po prostu wybito. Dlatego teraz na przykład kwiaty częściej kupują kobiety. – Dziewczyna zawsze lubi dostawać kwiaty, radość sprawia nawet jedna różyczka i nie wiem co teraz się stało z chłopakami, że w ogóle nie kupują – stwierdza Ilona Skulin, kwiaciarka. Być może niedługo kupować będą się po prostu bali. Bo wystawiać siebie na tacy, a później dostać policzek to nic przyjemnego. – Przy płaceniu rachunków to jest raczej tak, że bardziej kobieta chce płacić. Niekiedy jest taka kłótnia przy stoliku, że może ja. A my w roli kelnerów wychodzimy na tego złego, że mężczyźnie podajemy rachunek – opowiada Grzegorz Kołodziejczyk, kelner.

Ale gdyby któraś się uparła to nie warto szukać na siłę. Bo podobno złapanie gentelmena zależy tylko od szczęścia. – Długo można szukać, a można znaleźć zupełnie niespodziewanie, bez szukania. Na tym polega olśnienie. Dopiero potem można się przekonać czy to jest rzeczywiście gentelman – wyjaśnia Bolesław Zakrzewski, żonaty od 58 lat. Być może największe prawdopodobieństwo wypatrzenia tego dobrego rycerza jest na takich turniejach. – Odpowiednie traktowanie kobiet jest dla nas bardzo ważną sprawą i w życiu codziennym i w momencie, gdy jesteśmy na turnieju – dodaje Wojciech z Puszczy Pszczyńskiej. Bo zwłaszcza tu kodeks zobowiązywać musi.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button