Kraj

Rząd buduje nowy system walki z korupcją

W Kancelarii Premiera zgromadziło się blisko 300 osób z różnych instytucji zajmujących się zwalczaniem korupcji. 9 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji.

Pełnomocnik rządu do zmiany przepisów w zakresie walki z korupcją tłumaczyła, że administracja nie jest jeszcze gotowa do gruntownych zmian w prawie, ale już dziś można mówić o systemie walki z korupcją. W jego skład wchodzi nie tylko CBA i policja, ale także inne instytucje publiczne walczące z tym przestępstwem. Zdaniem Julii Pitery system ten przynosi efekty. Podkreśliła, że o poprawie może świadczyć fakt, że w ostatnim czasie nie było głośnych afer korupcyjnych.

Z badań wynika, że coraz mniej osób przyznaje się, że proponowano im łapówkę. W 2000 roku było to 13 procent, w 2009 – tylko 7 procent. Wiceszef MSWiA Adam Rapacki podkreślił, że wciąż Polacy uważają korupcję za groźny problem.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona zauważył, że wzrasta ilość osób karanych za przestępstwa korupcyjne. W 2002 roku łącznie prawomocnie skazano 618 osób, w 2009 – już 3194 osób, co oznacza pięciokrotny wzrost skazanych za korupcję.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Z danych policji wynika, że w zeszłym roku było około łącznie 8400 przestępstw na tle korupcyjnym. Policja zanotowała 2900 przypadków korupcji biernej, tak zwanej sprzedajności urzędniczej, 2700 przypadków czynnego przekupstwa, 2100 przypadków nadużycia władzy przez funkcjonariuszy publicznych i 642 przypadki płatnej protekcji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button