Kraj

Rząd przyjął aneks do umowy gazowej z Rosją

Na mocy porozumienia dostawy gazu ziemnego zostały zwiększone do poziomu około 10 miliardów metrów sześciennych rocznie, a kontrakt będzie obowiązywał do 2022 roku. Obie strony wyraziły też wolę podpisania kontraktu umożliwiającego utrzymanie tranzytu gazu ziemnego przez terytorium Polski do 2045 roku.

Operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego została spółka Gaz-System. Umowę operatorską podpisano wczoraj po kilkumiesięcznych negocjacjach.

Wczoraj spółka Gaz System podpisała z EuRoPol Gazem umowę, zgodnie z którą będzie operatorem polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego. To efekt porozumienia między Polską a Rosją zawartego w związku z negocjacją nowej umowy gazowej. Przekazania zarządzania rurociągiem niezależnej spółce domagała się Unia Europejska. Pozytywną opinię na temat umowy wydał Urząd Regulacji Energetyki, który badał ją pod kątem zgodności z przepisami prawa, w tym zagwarantowania swobodnego dostępu do wolnych przepustowości gazociągu dla zainteresowanych podmiotów.

Umowa czeka także na akceptację ze strony Komisji Europejskiej, która na razie nie otrzymała dokumentu. Bruksela po otrzymaniu tej umowy będzie mogła stwierdzić, czy wszystkie jej zapisy są zgodne z unijnym prawem. Chodzi o podział obowiązków między właściciela i operatora gazociągu jamalskiego, czego wymaga unijne prawo – właściciel nie może jednocześnie zarządzać gazociągiem. Operatorzy muszą być niezależni i zapewnić dostęp do rurociągu wszystkim europejskim firmom. W Polsce porozumiały się już w tej sprawie dotychczasowy zarządca EuRoPol Gaz oraz Gaz-System, który będzie nowym operatorem gazociągu jamalskiego. Bruksela chce widzieć projekt umowy operatorskiej na papierze. I dopiero jeśli uzna, że umowa spełnia unijne wymogi, da zielone światło dla podpisania polsko-rosyjskiej umowy gazowej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Z kolei dziś Parlament Europejski chce, by unijne kraje, w tym Polska, ujawniały handlowe umowy gazowe zawierane z państwami spoza Wspólnoty. Apel o przejrzystość porozumień znalazł się w raporcie dotyczącym strategii energetycznej dla Europy przyjętym przez parlamentarną komisję do spraw energii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button