Kraj

Rząd zmusza państwowe uczelnie do konkurencji

Od przyszłego roku akademickiego wyższe szkoły publiczne będą musiały tak gospodarować pieniędzmi, aby nie popadać w długi. Jeśli im się to nie uda, minister może wprowadzić komisarza.

“Dla środowiska przyzwyczajonego do nieliczenia się z pieniędzmi będzie to szok. Ale to krok słuszny. Jest kryzys i trzeba rozważnie gospodarować funduszami publicznymi” – mówi profesor Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej.

Barbara Kudrycka, szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego, zakończyła prace nad drugą częścią reformy nauki i szkolnictwa wyższego, dotyczącą gospodarki finansowej na uczelniach publicznych oraz ich autonomii programowej. Projektami nowelizacji ustawy zajmie się Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Zgodnie z konwencją bolońską, uczelnie zyskają większą niezależność programową. Znikną tradycyjne kierunki, powstawać będą studia międzywydziałowe i kierunki łączone. Uczelnie o uprawnieniach habilitacyjnych będą mogły same je tworzyć, nie pytając nikogo o zgodę. Ich trafność oceni rynek.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button