RegionWiadomość dnia

Satelita z Gliwic poleci w kosmos już jesienią! To specjalny satelita testowy

Mało kto wie, ale w Gliwicach powstaje prawdziwy, kosmiczny satelita! I to nie byle jaki i nie na niby – bo gliwicko – warszawski wynalazek już jesienią znajdzie się tam, gdzie powinien – czyli w kosmosie!

 

SPRAWDŹCIE TAKŻE: Nad wodą każdy powinien to potrafić!

Nie bójmy się ratować życie! Nad wodą każdy może potrzebować pomocy [WIDEO]

Satelita testowy PW-Sat2, zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej przy wsparciu programistów gliwickich firm Future Processing i FPInstruments, jest gotowy do startu. Pod koniec lipca trafił do Delft w Holandii, gdzie w siedzibie firmy Innovative Space Logistics przeszedł pomyślną integrację z QuadPackiem, czyli zasobnikiem, w którym satelita znajdzie się podczas startu rakiety. Teraz urządzenie czeka na przetransportowanie do bazy Vandenberg w Kalifornii. Stamtąd, prawdopodobnie w listopadzie, PW-Sat2 zostanie wyniesiony w kosmos na pokładzie rakiety Falcon 9.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

ZOBACZCIE TAKŻE: Najnowsze wydanie Silesia Flesz [13.08.2018]

PW-Sat2 jest satelitą typu CubeSat zbudowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. Dzięki współpracy z programistami z firmy Future Processing udało się stworzyć oprogramowanie komputera pokładowego oraz szereg narzędzi wspierających testy, codzienną pracę i komunikację z satelitą. Głównym celem zbliżającej się misji PW-Sat2 jest przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacyjnego w formie dużego żagla. Rozkładany system pozwoli skrócić czas przebywania satelity na orbicie z przeszło piętnastu lat do… kilkunastu miesięcy! Właśnie tyle zająłby proces samousuwania, czyli starcia na proch nieaktywnej maszyny. To bardzo ważny wynalazek w kontekście coraz poważniejszego problemu, jakim są kosmiczne śmieci.

Członkowie zespołu PW-Sat2 po udanej integracji satelity z QuadPackiem. Od lewej: Tomasz Martyniak (Future Processing), Maciej Nowak (Future Processing), Łukasz Żak (Future Processing), Mateusz Sobiecki, Piotr Kuligowski, Inna Uwarowa, Michał Gumiela, Alicja Kasjanowicz. Fot. materiały prasowe projektu PW-Sat2

PW-Sat2 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Falcon 9 wraz z misją SSO-A. Miejscem startu będzie baza Vandenberg w Kalifornii. Według najnowszych danych wraz z PW-Satem2 w kosmos zostanie zabranych ponad 70 innych satelitów – przede wszystkim CubeSatów. Start rakiety planowany jest aktualnie na listopad, jednak termin ten może ulec zmianie.

– Po wejściu rakiety na orbitę, satelity znajdujące się na pokładzie Falcona 9 będą stopniowo uwalniane. Z zasobnika, który dzieli z niemieckim satelitą MOVE-II, PW-Sat2 zostanie wypchnięty jako drugi i wtedy nastąpi uruchomienie jego podstawowych podsystemów. Przez pierwsze 30 minut obowiązywać będzie cisza radiowa, podczas której zbierane będą podstawowe dane z kilku układów urządzenia. Po 40 minutach nastąpi otwarcie anten i próba ustabilizowania obrotu satelity. Misja PW-Sata2 potrwa 40 dni, podczas których zostanie przeprowadzonych kilka eksperymentów – wyjaśnia Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.

Jeśli wszystko się uda, w przyszłości każdy satelita wysyłany w przestrzeń, zaopatrzony w specjalny system, nie będzie zaśmiecał kosmosu dłużej niż kilka miesięcy po dezaktywacji, czyli zakończonej misji.
(źr: UM Gliwice)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button