Kraj

Sejm zajmie się dziś projektem zaostrzenia przepisów ws. dopalaczy

Pierwsze czytanie odbędzie po 11:15. Marszałek chce, by nad projektem pracowały trzy komisje – administracji i spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i zdrowia. Chce też, by powstałą podkomisja, która będzie procedować projekt rządowy i dwa pozostałe. chodzi o projekt Prawa i Sprawiedliwości, który wieczorem lub jutro rano najprawdopodobniej otrzyma certyfikat, oraz projekt SLD.

Projekt PiS-u czeka na opinię o zgodności z prawem Unii Europejskiej. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że prace nad projektami dotyczącymi dopalaczy będą przeprowadzone szybko. Planuje, że drugie czytanie projektu będzie jutro po debacie budżetowej, w piątek odbędzie się trzecie czytanie i dokument trafi do Senatu. Marszałek Sejmu powiedział, że sprawa jest bardzo aktualna i rząd chce pokazać, iż potrafi szybko podejmować decyzje.

Zgodnie z rządowym projektem, inspekcja sanitarna będzie mogła wkroczyć do sklepu lub hurtowni z dopalaczami. Jeśli znajdzie tam narkotyki bądź środki zastępcze, psychotropowe lub szkodliwe dla zdrowia, będzie mogła zarekwirować produkt i skierować go do badania. Takie badanie może potrwać do 18 miesięcy, a jego koszty będą pokrywać producenci. Jeśli produkt będzie zawierał narkotyki, sprawa trafi do prokuratury.

O tempie prac nad projektem dotyczącym dopalaczy rozmawiali wczoraj (wtorek) prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Wszyscy zgodzili się co do konieczności szybkiej zmiany przepisów w sprawie dopalaczy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Marszałek Grzegorz Schetyna ponadto zapowiedział przegląd projektów ustaw, które są obecnie w Sejmie. Chce w tej sprawie spotkać się z szefami komisji. Grzegorz Schetyna twierdzi, że – wbrew temu, co mówią przedstawiciele klubów – w “sejmowej zamrażarce” nie leży wcale tak wiele projektów ustaw. Duża część trafiła już do komisji. Marszałek przyznał jednak, że tempo tych prac często nie jest najlepsze.

Marszałek Sejmu dodał, że taka inwentaryzacja pozwoli ustalić tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi, pokaże też skuteczność prezydiów sejmowych komisji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button