Kraj

Senat przyjął tegoroczny budżet

Szef senackiej komisji budżetu Kazimierz Kleina powiedział, że poprawki mają głównie charakter porządkujący i usuwają błędy, które nie zostały dostrzeżone podczas prac w rządzie lub w Sejmie.

Senat proponuje przeznaczenie dodatkowych 5 milionów złotych na więzienną służbę zdrowia. W sumie więzienna medycyna ma się wzbogacić o kilkadziesiąt milionów.

Senator Kleina poinformował, że pozostałe kwoty wynikną z przesunięć jakich dokona Minister Sprawiedliwości, który uznał, że większego wsparcia wymagają między innymi więzienia.

Inne poprawki Senatu dotyczą przeznaczenia dodatkowych środków na obchody 30. rocznicy powstania “Solidarności”, na bieżące wydatki archiwów państwowych oraz dla Wyższego Urzędu Górniczego. Jedna z poprawek umożliwia też Ministrowi Finansów udzielenie Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych 5 i pół miliarda złotych pożyczki na wypłatę rent i emerytur. Na wypadek gdyby w FUS miał w tym roku problemy z płynnością finansową.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dodatkowe 740 tysięcy złotych ma też zyskać urząd pełnomocnika do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn.

Senator Kleina wyjaśnił, że poprawki opozycji nie przeszły głównie dlatego, ze miały regionalny charakter i byłyby realizowane kosztem rezerwy, przeznaczonej na współfinansowanie projektów regionalnych. Jej zmniejszenie prowadziłoby do tego, że kilkukrotnie mniej moglibyśmy przeznaczyć na realizację zadań inwestycyjnych i infrastrukturalnych – dodał polityk.

Senat odrzucił też poprawkę PiS -u, który z wpływów z podatku VAT chciał dołożyć dodatkowe 200 milionów złotych na procedury wysokospecjalistyczne związane z leczeniem chorób nowotworowych. Zdaniem senatora Kleiny, poprawka była źle przygotowana. Kierowanie pieniędzy bezpośrednio z budżetu nie prowadzi do tego, że te środki będą lepiej wykorzystane – podkreśla polityk.

Ustawa wróci teraz do Sejmu. Jeszcze w tym tygodniu senackie poprawki zaopiniują posłowie z komisji finansów publicznych.

Głosowanie na budżetem w Sejmie odbędzie się na posiedzeniu rozpoczynającym się 20 stycznia. Do 26 stycznia ustawa budżetowa powinna trafić do podpisu prezydenta.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button